Graduation December 2015

Piedmont Technical College Honors Graduates at Commencement Ceremony

December 17, 2015

The James Medford Family Event Center at Piedmont Technical College welcomed more than 350 Piedmont Technical College graduates for a commencement ceremony to celebrate their accomplishments.

Dr. Ray Brooks, president, welcomed graduates, family and guests to celebrate the accomplishments of the graduates.

“I was thinking about past Christmases and trying to remember the best gift I’ve received,” Brooks said. “Education is the gift that you give yourself that will help sustain you as you go through life.”

Brooks was followed by the commencement speakers. The address was delivered by two graduating students – Cheryl Mackey, a computer technology major from Greenwood; and Hannah Byerly, a diversified agriculture and horticulture major from Greenwood.

Mackey shared her journey from Albany, NY to Greenwood. Her lack of credentials limited her career choices, so she enrolled at Piedmont Technical College. She told the graduates that her success was proof that they should never stop reaching for their goals.

“I’m here to tell you that whatever path you have chosen to take in life, don’t quit,” she said. “Keep moving forward. If the path is one that you know will lead you to what you’ve planned as your ultimate goal, even if you run into obstacles along the way, don’t quit.”

Byerly grew up working with horses. She always knew she wanted to go into the agriculture field and the joy she found helping children learn to ride opened the door to what she wanted to do. She credits Piedmont Technical College with putting her on the path to success.

“I plan to have my bachelor’s degree and my master’s degree by the time I’m 25 years old, and I can thank Piedmont Tech for getting me started,” she said. “My goal is to become a middle school teacher. To all the graduates, I hope each one of you aspires for more and achieves your goals.”

Several graduates were recognized for highest academic achievement within their counties of residence.

The winners by their counties of residence and their majors were:  Abbeville: Grace Nelson, administrative office technology; Greenwood:  Michelle Moorhead, business; Juan De Leon Hernandez, human services; and Antonio Rodriguez, mechatronics technology; Laurens:  Cameo Hollingsworth, administrative office technology; Newberry:  Kaytlyn Long, Associate in Arts; and Saluda:  Evon Brooks, Associate in Arts.

Presenting this year’s graduates was Andy Omundson, associate vice president for student affairs. Certificates, diplomas and associate degrees were conferred by Brooks and Dr. Jack Bagwell, vice president for academic affairs, with assistance from board chairman Y. J. Ahn; Dr. Bradley Griggs, dean of Arts and Sciences; Dr. Jerry Alewine, dean of health science; Tara Harris, dean of nursing; Sissy Copeland, dean of business, information technologies and public service; and David Kibler, interim dean of engineering and industrial technologies.

The macebearer was Allen Barbare, faculty senate president-elect. The mace was designed by members of the faculty and staff and presented to the college in 1991 by PTC’s Alumni Association. Music was provided by Emerald City Brass. The Reverend Richard Cain, pastor of Lanford Baptist Church in Enoree, delivered the invocation and benediction.

 

PLEASE NOTE:  PIEDMONT TECHNICAL COLLEGE’S DECEMBER 2015 GRADUATES AND THEIR AREAS OF STUDY ARE LISTED BELOW.

Piedmont Tech shares in the well-deserved pride our graduates feel in their accomplishments.  To meet the printing deadlines required for production of the program and to maximize use of graduates’ names in area media, information is compiled a minimum of two weeks in advance of commencement exercises.  For that reason, names of students who fail to meet graduation requirements may be included.  Conversely, names of students who met those requirements after the print deadline may be omitted.  We regret any embarrassment or inconvenience these schedules may cause.

 

ABBEVILLE COUNTY

ABBEVILLE – Ryan Chavis, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Ursula Wells Jackson, associate in applied science, major in human services; Sammie Maurice London, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Sara Jordan McCord, diploma in applied science, major in practical nursing; *Grace Rosenberg Nelson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Aaron John Paul, diploma in applied science, major in welding; Angela K. Sanders, diploma in applied science, major in practical nursing; Remetrious Tremon Sutton, Sr., associate in applied science, major in industrial electronics technology; John J. Washington, certificate in PC service technology; Christa Wood, diploma in applied science, major in practical nursing; and Kenya V. Wright, associate in arts.

CALHOUN FALLS – Samquinten Lanterrious Lyons, associate in arts; and Kendra Alere Norman, associate in arts/associate in science.

DONALDS – Denica Rochelle Bates, associate in applied science, major in human services.

IVA – James Thomas Chase Brown, associate in arts; and *Jessica Anne Harrison, associate in applied science, major in human services.

 

ANDERSON COUNTY

ANDERSON – Nakeisha Gains Geer, associate in applied science, major in nursing; Falon Victoria Harris, associate in applied science, major in administrative office technology, Spanish concentration; Nekeshia N. Calhoun, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration; and Linda A. Watts, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

BELTON – Heather N. Garrison, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

HONEA PATH – Ami Gambrell, associate in arts; Jennifer M. Lollis, associate in applied science, major in nursing; and Benjamin Ernest Major, associate in applied science, major in industrial electronics technology.

IVA – Drake Ellen Thomas, associate in applied science, major in human services.

 

CALHOUN COUNTY

ST. MATTHEWS – Laquita Chantea Saxon, associate in applied science, major in funeral service.

 

EDGEFIELD COUNTY

EDGEFIELD – Scotty Burton, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; and Latockqua S. Daniels, certificate in office technician.

JOHNSTON – John Walter Moody, associate in applied science, major in nursing.

McCORMICK – Porcha Tyesha Anderson, associate in applied science, major in nursing; and Tomaro LaCourtney Cohen, associate in applied science, major in human services.

 

FAIRFIELD COUNTY

JENKINSVILLE – Clayrann Renetta Small, associate in applied science, major in general business, management concentration.

 

GREENVILLE COUNTY

FOUNTAIN INN – Tamesha Lashay Strong, associate in applied science, major in criminal justice.

GREENVILLE – Charli Nyberg, associate in applied science, major in funeral service; and Sarah Selma Pelot, associate in applied science, major in funeral service.

GREER – Lakeisha Renee Chambers, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting concentration; and Susan Cathey Pearson, associate in arts.

 

GREENWOOD COUNTY

BRADLEY – Cynthia Dawn Tucker, associate in applied science, major in early care and education.

GREENWOOD – *Jessica Senethia Adams, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Charles Daniel Amerson, II, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Brittni Janeria Archie, associate in applied science, major in human services; Jennifer Diane Azzarano, associate in arts; Thomas N. Bennett, associate in applied science, major in machine tool technology; Moses Busolo, associate in applied science, major in general business; Deanndra L. Bussey, diploma in applied science, major in practical nursing; Laronda L. Butler, diploma in applied science, major in practical nursing; Latoya Mozelle Cater, associate in science; Shannon M. Clark, associate in arts; **Michael C. Clarke, associate in applied science, major in industrial electronics technology; Gerald M. Coates, associate in applied science, major in general business; Kimberly D. Cockrell, diploma in applied science, major in practical nursing; Mikal L. Crouch, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; Otis Emanuel Cunningham, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Mark Anthony Daniels, associate in applied science, major in funeral service; Brittany Deonsha Davis, diploma in applied science, major in practical nursing; Markitta Elmore, associate in arts; Jaquelin Stefany Estrada, associate in applied science, major in administrative office technology, medical/Spanish concentration; Laquinton Evans, certificate in refrigeration applications; Shawanda Evans, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; *Tony Brent Gonce, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Marissa N. Harrison, diploma in applied science, major in practical nursing; ***Juan Antonio De Leon Hernandez, associate in applied science, major in human services; Mecca Tenaya Holmes, associate in applied science, major in criminal justice; Elisa Faye Horne, associate applied science, major in general business; **Tiara Sharece Johnson, associate in applied science, major in human services; Dennis Michael Jones, diploma in applied science, major in machine tool technology; Lacianna Marie Little, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; **Carly Amanda Lovinggood, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; *Randy S. Lubich, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; **Cheryl Ann Mackey, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; **Christopher Reuel Mancuyas, associate in applied science, major in mechatronics technology; Myrissa B. McLane, associate in applied science, major in criminal justice; Charles Meriweather, associate in applied science, major in human services; Michael Thomas Miller, associate in administrative office technology, medical coding/billing concentration; ***Michelle Frances Moorhead, associate in applied science, major in general business; Amanda F. Morrow, associate in applied science, major in nursing; Raven Moss, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Amber Breunna Murray, associate in arts; Mary C. Nickles, associate in applied science, major in funeral service; *Shaquille Na’John Oliver, diploma in applied science, major in welding; Gerry Todd Owen, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Kelly Crowley Padget, associate in applied science, major in nursing; Russell Kevin Patterson, associate in arts; Danton Quarles, associate in applied science, major in general technology, welding technology; Georgette J. Rhodan, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Jedediah R. Richter, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Lauren Letrice Robinson, associate in applied science, major in nursing; ***Antonio Rodriguez, associate in applied science, major in mechatronics technology; Christopher Michael Rose, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Kristen DeAnna Sargent, associate in arts; **Moises Saavedra Olguin, associate in applied science, major in electronic engineering technology; *Amber M. Self, associate in science; *Morgan Vickery Simpson, associate in applied science, major in general business, management concentration; **Brett Mckinley Smith, associate in applied science, major in general technology, gunsmithing concentration; ***Catherine Dahlberg Stokes, certificate in microcomputer software specialist; *Kyle Damarcus Watts, associate in applied science, major in mechatronics technology; Dana Breanne Wescott, associate in applied science, major in nursing; Ashley Ann White, associate in applied science, major in nursing; **Hattie Teresa Williams, associate in applied science, major in machine tool technology; and **Robert Austin Willingham, associate in applied science, major in machine tool technology.

HODGES – Jamie Bernard Arnold, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Misty Lee Clark, associate in applied science, major in nursing; Kelli Grace Howard, diploma in applied science, major in practical nursing; and Cecelia Tamica Wardlaw, associate in applied science, major in general business.

NINETY SIX – Samantha Lynn Abbott, diploma in applied science, major in practical nursing; Kathryn Elizabeth Bulus, associate in applied science, major in human services; **Chuck Camp, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; **Christian Britton Calliham, diploma in applied science, major in welding; *Austin Rodgers, diploma in applied science, major in welding; Laura E. Sampson, associate in science; and **Mary A. Williams, associate in applied science, major in general business.

TROY – *Hannah Leigh Byerly, associate in applied science, major in diversified agriculture/major in horticulture.

WARE SHOALS – Jo’Rico Lamont Beeks, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

 

LANCASTER COUNTY

KERSHAW – Jordyn Faile, associate in applied science, major in funeral service.

 

LAURENS COUNTY

CLINTON – Martha L. Burton, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; William Jared Clark, associate in arts; Hannah Iusti Price, associate in applied science, major in nursing; and Candace R. Rosbach, associate in arts.

CROSS HILL – Brandon Dunlap, associate in applied science, major in mechatronics technology; *Cameo Nelson Hollingsworth, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; and Tiara Iman Speaks, associate in arts.

FOUNTAIN INN - *Sophia Delanda Beagle, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Brittnie Ann Hudson, associate in applied science, major in horticulture; Jenna Leigh Maloy, diploma in applied science, major in practical nursing; and Kayla M. McKoon, associate in applied science, major in nursing.

GRAY COURT – *Erica Latrain Mumford, associate in applied science, major in human services; and Bryan Eugene Patterson, associate in applied science, major in machine tool technology.

HONEA PATH –Heather Summers, diploma in applied science, major in practical nursing.

JOANNA – Miraclle Aughtry, diploma in applied science, major in practical nursing; Brianna Faith Lee, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; and Chelsie A. Smaltz, associate in applied science, major in general business.

LAURENS – Elissa E. Field, diploma in applied science, major in practical nursing; **Salvador Hernandez, associate in applied science, major in machine tool technology; Catherine Rebecca Sarah Ann Hester, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; *Angela Latrice Lagroon, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Nikki Latham, associate in applied science, major in general business; Ashlee Ciara McCreight, associate in arts; *Jason Keith Pearson, associate in applied science, major in mechatronics technology; Nancy A. Ramsey, diploma in applied science, major in practical nursing; *Marah Rykard, associate in arts; Leigh Anne Simmons, associate in applied science, major in nursing; Antoinette Tribble, associate in applied science, major in general business; and Mia Williams, associate in applied science, major in human services.

MOUNTVILLE – *Thomas Bradley Nixon, Jr., associate in applied science, major in horticulture; Annette P. Sanders, associate in applied science, major in human services; and *Daniel Alexander Shiflet, associate in applied science, major in human services.

WARE SHOALS – Lydia Nell Batson, diploma in applied science, major in practical nursing; and Tanya M. Hudson, associate in applied science, major in general business.

 

LEXINGTON COUNTY

BATESBURG – Jessica H. Bedenbaugh, diploma in applied science, major in practical nursing; Colton Blake Hartley, associate in applied science, major in diversified agriculture; and Allison B. Otto, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

LEESVILLE – Tammy Michele Hartley, diploma in applied science, major in practical nursing; and Mendy Elaine Johnson, diploma in applied science, major in practical nursing.

LEXINGTON – Shannon B. Hughes, associate in applied science, major in general business, management concentration.

LITTLE MOUNTAIN – Latoya Bowers, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

 

MARLBORO COUNTY

BENNETTSVILLE – Johnny Locklear, associate in applied science, major in industrial electronic technology/major in mechatronics technology.

 

McCORMICK COUNTY

McCORMICK – Brittany Janay Brownlee, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Mariam Deonte’ Wright, associate in arts.

PARKSVILLE - **Joseph Perry Brown, associate in applied science, major in diversified agriculture.

PLUM BRANCH – Jimmy Gary Gilchrist, associate in applied science, major in automotive technology; and Crystal Tutt, associate in applied science, major in nursing.

 

NEWBERRY COUNTY

CHAPPELLS – Justin C. Mccary, associate in applied science, major in human services.

NEWBERRY – Stephanie Evette Boozer, associate in applied science, major in human services; Kody Coleman Brown, associate in arts; April Leitryianna Carter, diploma in applied science, major in practical nursing; Willie Mae Coleman, associate in applied science, major in human services; *Thomas Charles Counts, III, associate in applied science, major in mechatronics technology; Katrina Nashun Gallman, associate in applied science, major in general business, management concentration; Justin B. Hawkins, associate in applied science, major in criminal justice; Catherine E. Morse, associate in science; Alexander Raed Rikabi, associate in applied science, major in electronic engineering technology; De’Marphia Shandale Rogers, associate in applied science, major in general business, management concentration; Tracy Counts Singleton, associate in applied science, major in general business, management concentration; *Donna Smith Vincent, associate in applied science, major in general business, accounting/management/office management concentration; and Taisha Williams, associate in arts. 

PROSPERITY – David Blancher, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; *Kaytlyn Ivy Long, associate in arts; and Laura Frances Wright, associate in applied science, major in nursing.

WHITMIRE – Tami A. Gilliam, associate in applied science, major in nursing.

 

OCONEE COUNTY

SENECA - *April Dawn Sheriff, associate in arts.

 

SALUDA COUNTY

BATESBURG – Amber Marie Kirkland, certificate in photography; and Avery Wash, associate in applied science, major in diversified agriculture.

CHAPPELLS – Ebony Annette Kelly, associate in applied science, major in criminal justice.

RIDGE SPRING – Terry Jameel Monroe, associate in applied science, major in general business.

SALUDA – *Evon Rose Brooks, associate in arts; Christina G. Hernandez, diploma in applied science, major in practical nursing; Yevasey Gersabian Marshall, associate in applied science, major in general business, management concentration; Markus O’Brian Mason, associate in arts; Eboni Ambrea Minick, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting concentration; and Michael Alexander Pridmore, associate in applied science, major in general business.

 

SPARTANBURG COUNTY

MOORE – Tiffany V. Earle, associate in arts.

SPARTANBURG – *Tiffany M. Stearns, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

 

UNION COUNTY

CARLISLE – Lavonda S. Thomas, associate in applied science, major in nursing.

 

YORK COUNTY

ROCK HILL – Victoria Bailey, associate in applied science, major in funeral service.

 

OUT OF STATE

AUGUSTA, Ga. – Yvette J. Miller, associate in applied science, major in nursing; and Stacia Alayne Sirull, associate in applied science, major in funeral service.

BLYTHE, Ga. – Deborah Ann Chastain, associate in applied science, major in nursing.

LINCOLNTON, Ga. – Nicole Marie Sullivan, associate in applied science, major in nursing.

FAYETTEVILLE, N.C. – **Kimberly Thomas, certificate in microcomputer software specialist.

***Summa Cum Laude-4.0      **Magna Cum Laude-3.75-3.99         *Cum Laude-3.5-3.74