Graduation May 2015

Piedmont Technical College Honors Graduates during Commencement

May 15, 2015

The James Medford Family Event Center at Piedmont Technical College welcomed more than 300 Piedmont Technical College graduates for two commencement ceremonies to celebrate their accomplishments.

Dr. Ray Brooks, president, welcomed graduates, family and guests to celebrate the accomplishments of the graduates.

“We’re here tonight to celebrate hard work, dedication, dreams and realization of those dreams for each of you,” Brooks said. “You’ve come a long way and you’ve overcome a lot of obstacles, but you’ve made it to this step. This is not the end, this is the beginning.”

Brooks was followed by the commencement speakers. During the afternoon ceremony for business and information technology, public service, industrial and engineering technologies, graduates were addressed by Malaurie Hullings, an engineering graphics technology and Associate in Arts graduate from Plum Branch; and Kenneth Washington, a mechatronics major from Hodges.

Hullings began her experiences with Piedmont Tech as a dual enrollment student at McCormick High School. She completed two degrees and is returning in the summer to pursue a third. She encouraged her fellow graduates to take the opportunity and make it their own new beginning.

“Whether it’s a new degree program like mine or the beginning of the workforce, don’t settle for anything less than whatever creates passion inside you,” she said. “Every graduate sitting before me deserves the best. We’ve worked hard; we deserve this and we deserve everything that follows.”

Washington shared the experiences within the workforce that led him to enroll at Piedmont Tech. He commended the graduates for overcoming the many challenges they faced on their journey.

“Regardless of the road we traveled, this day belongs to us,” he said. “We’ve been clothed in the robes of knowledge and crowned with the cap of understanding. As we prepare to move forward from this commencement ceremony, we will pursue our different paths and forge our own way.”

Graduates at the evening ceremony for Associate in Arts, Associate in Science, health science and nursing were addressed by three graduating students – Megan Strutko, an Associate in Arts graduate from Greenwood; Juanita Gilchrist, a human services major from Greenwood; and John Calhoun, an associate degree nursing major from Silverstreet.

 Strutko, as the oldest of four children, knew paying for her college education would be her responsibility. Her father encouraged her to look to a community college for the first two years and she reluctantly enrolled at Piedmont Tech.

“After doing my own research into tuition costs, living expenses and book costs, I knew paying for college was no joke,” she said. “I quickly realized the decision to attend Piedmont Tech was the best thing I could have ever done for myself.”

Gilchrist first came to Piedmont Tech in the 1970s. She graduated from the secretarial sciences program and worked for several businesses before enlisting in the United States Navy. After completing 20 years of service, she returned to PTC with the goal of earning her degree in human services so she could continue to help others.

“Piedmont Technical College has played an important role in my life, helping me fulfill my dreams 40 years ago and today,” she said. “I wish much success for each of you today and hope you will learn to fulfill your dreams in the future.”

Calhoun spoke of the visions of the successful future that each graduate held. He encouraged the graduates to look to themselves for strength in the years to come.

“When things don’t go your way, think not about some neat quote you found on the internet. Don’t waste a bunch of time thinking about how your best friend or your cousin or Michael Jordan got through their challenges. Think about you,” he said. “You are your best motivational quote. You created your quote when you built your vision for your future and decided no one and nothing was going to stand in your way.”

Several graduates were recognized for highest academic achievement within their counties of residence.

The winners by their counties of residence and their majors were:  Abbeville: Ellis Belton, industrial electronics technology; Greenwood:  Hannah Madden, Associate in Arts; and Michael Willis, computer technology, network concentration; Laurens:  Albert Davenport, mechatronics; McCormick: Malaurie Hullings, Associate in Arts and engineering graphics technology; and Zachary Morgan, Associate in Arts; Newberry:  Brandon Simon, mechanical engineering technology; and Saluda: Katrina Doubrava, administrative office technology, medical concentration.

Presenting this year’s graduates was Andy Omundson, associate vice president for student affairs. Certificates, diplomas and associate degrees were conferred by Brooks and Dr. Jack Bagwell, vice president for academic affairs, with assistance from board chairman Y. J. Ahn; Dr. Bradley Griggs, dean of Arts and Sciences; Dr. Jerry Alewine, dean of health science; Tara Harris, dean of nursing; Sissy Copeland, dean of business, information technologies and public service; and David Kibler, interim dean of engineering and industrial technologies.

The macebearer was Tracy Wright, faculty senate president. The mace was designed by members of the faculty and staff and presented to the college in 1991 by PTC’s Alumni Association. Music was provided by Emerald City Brass. Rev. Charles Sprouse, pastor of First Baptist Church 96 in Ninety Six, delivered the invocation and benediction.

PLEASE NOTE:  PIEDMONT TECHNICAL COLLEGE’S MAY 2015 GRADUATES AND THEIR AREAS OF STUDY ARE LISTED BELOW.

Piedmont Tech shares in the well-deserved pride our graduates feel in their accomplishments.  To meet the printing deadlines required for production of the program and to maximize use of graduates’ names in area media, information is compiled a minimum of two weeks in advance of commencement exercises.  For that reason, names of students who fail to meet graduation requirements may be included.  Conversely, names of students who met those requirements after the print deadline may be omitted.  We regret any embarrassment or inconvenience these schedules may cause.

 

ABBEVILLE COUNTY

ABBEVILLE – Abigail Jean Abner, associate in applied science, major in nursing; Jessica Lynn Beauford, associate in applied science, major in nursing; Darius Bell, associate in arts; **Ellis F. Belton, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology; Brandi Nicole Chupp, associate in arts; Allison J. Fields, associate in applied science, major in human services; Stacy Lynn Haddon, associate in applied science, major in nursing; Justin William Hudson, associate in applied science, major in industrial electronics technology; *Justin William Hudson, associate in applied science, major in mechatronics technology; Samuel Warren Hull, associate in applied science, major in horticulture technology; Angela Roshell Marshall, associate in applied science, major in human services; Jennifer Burdette Maxwell, associate in applied science, major in human services; Tyler Eugene Mcmurtury, associate in applied science, major in machine tool technology; Jotaun R. Jones, associate in applied science, major in mechatronics technology; Krystal J. Moss, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Heather Lynn Timmerman, associate in applied science, major in diversified agriculture; *David Michael Willis, associate in applied science, major in building construction technology; Anna Laura Wilson, associate in arts; Lyjuandia Deshay Wilson, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration. 

CALHOUN FALLS – Angela Michelle Fields, associate in arts; **Jasmine Leigh Sanders, associate in applied science, major in human services; **Jessica Lynette Sanders, associate in applied science, major in human services; Nicole Belcher Tillman, associate in applied science, major in criminal justice.

DONALDS – Kurstin Foster Nabors, associate in applied science, major in general business; Susan M. Williamson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

HONEA PATH – Emily Grace Poore, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

 

AIKEN COUNTY

AIKEN - **Daniel L. Hartley, associate in applied science, major in automotive technology.

MONETTA – Janice Marie Gantt, associate in applied science, major in human services,

RIDGE SPRING - *Thomas Owen Adams, associate in applied science, major in building construction technology.

SALLEY – Samantha Hutto, associate in applied science, major in criminal justice.

WARRENVILLE – Dustin Joseph Lawton, associate in applied science, major in automotive technology.

 

ANDERSON COUNTY

ANDERSON – **Joshua Robert Blackwell, associate in arts; and Brittany Nichole Harris, associate in applied science, major in nursing.

HONEA PATH – Jacob Chapman, associate in applied science, major in general business, management concentration.

IVA – *Elizabeth Groves, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration.

 

BARNWELL COUNTY

BARNWELL – Christopher M. Barajas, associate in applied science, major in general business; and Ashley Michaela Still, associate in applied science, major in diversified agriculture.

 

EDGEFIELD COUNTY

EDGEFIELD – Robert O. Newman, associate in science.

JOHNSTON – Tevin Jamal Harley, associate in applied science, major in electronic engineering technology; and **Kesha S. Jones, associate in applied science, major in building construction technology.

 

FAIRFIELD COUNTY

BLAIR – Danielle Kaycie Robinson, certificate in office technician.

 

GREENVILLE COUNTY

FOUNTAIN INN – Jessica Leigh Slacks, associate in applied science, major in early care and education.

SIMPSONVILLE – *Mary-Ashton Templeton Lockard, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

 

GREENWOOD COUNTY

BRADLEY – *Alice May Cook, certificate in office technician; **Donna Lisa Gore, associate in applied science, major in computer technology, Internet concentration; Rodnisha Shaquan Howzell, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and **Patricia Jean Polattie, associate in applied science, major in administrative office technology, Spanish concentration.

DONALDS – **Summer Noel Rogers, associate in applied science, major in early care and education.

GREENWOOD – **Cirae Detrece Adams, associate in applied science major in general business; Sarah N. Adams, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Nelson William Banks, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Samara Chantay Banks, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Thomas N. Bennett, associate in applied science, major in machine tool technology; *Brody R. Bertolini, diploma in applied science, major in welding; Delilah Bohler, associate in applied science, major in human services; Rosa Ann Boyd, associate in applied science, major in early care and education; *Robert Carlyle Buchanan, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Natale Wojciechowski Burton, associate in applied science, major in nursing; Gwendolyn Marie Callaham, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; **Sumpter J. Carter, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; *Jacob Lee Childress, associate in arts; **Yvonne Glenn Cook, certificate in microcomputer software specialist; **Lisa S. Creswell, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; Tony Cummings, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Sherry Melissa Damon, associate in applied science, major in early care and education; Katherine Camp Davenport, associate in applied science, major in early care and education; Candice Daniele Dominguez, associate in applied science, major in general business, management concentration; Anna Rhyne Dorn, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology concentration; Joshua M. Edds, associate in arts; Sherrie Lynn Eldridge, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Brandon James Fain, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Brooke H. Faulkner, associate in applied science, major in general business, office management concentration; Johnathan O’Brien Fuller, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Roy Galvan, associate in arts; Jessica Ouzts Gibert, associate in applied science, major in nursing; *Juanita Gilchrist, associate in applied science, major in human services; Jared Russell Goff, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Heather L. Green, associate in applied science, major in nursing.

Also Harriet Jessica Greenhough, associate in arts; Lacey Marie Hawkins, associate in arts; Carlie Richelle Holder, associate in arts; Brittany Nicole Hunt, associate in applied science, major in early care and education; *Tara K. Inkster, associate in arts; **Magan Elizabeth Jennings, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; Kevin Fitzgerald Johnson, associate in applied science, major in general business; Dennis Michael Jones, diploma in applied science, major in machine tool; Sharon Jean Kelley, associate in applied science, major in human services; Andrea M. King, associate in applied science, major in early care and education; Joel H. Kingsland, associate in applied science, major in electronic engineering technology; *Amber Nicole Lagrone, associate in applied science, major in general business, management concentration; Tiffany Ann Lane, associate in applied science, major in human services; **Steven V. Le, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Evdoxia Lignos, associate in applied science, major in early care and education; Lacianna Marie Little, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Letasha F. Logan, associate in applied science, major in general technology pharmacy technology concentration; Mandrell Covek Logan, certificate in accounting; Bryant Patrick Lyles, associate in applied science, major in general business, management concentration; Melissa Darlene Marsh, associate in arts/associate in science; **Bryan Eric Martin, associate in applied science, major in building construction technology; **Christine B. Martin, associate in applied science, major in building construction technology; Franklin Ray Mathis, associate in applied science, major in computer technology, Internet concentration; Michael Thomas Miller, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Brenda A. Mobley, associate in applied science, major in human services; Cheryl Lynn Morton, associate in applied science, major in general business; Emilie Y. Nash, associate in applied science, major in veterinary technology.

And *David B. Nicholson, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Theresa Nicole Peterson, associate in arts; Linda Lorine Phillips, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; **Timothy B. Powell, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Rashad Kendrell Robinson, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Terry Donnell Stancil, associate in applied science, major in building construction technology; Jacquelyn D. Stewart, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; ***Catherine Dahlberg Stokes, certificate in office technology; *Megan Lauryn Strutko, associate in arts-honors; Janet Suarez, associate in applied science, major in general business; Andrew Keith Sykora, associate in applied science, major in engineering graphics technology; **Luis Angel Torres, associate in applied science, major in general business; Rebecca Suzanne Turnburke, associate in arts; Rachel Dempsey Walden, associate in applied science, major in general business, office management concentration; ***Michael F. Willis, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; and Sophie Worrock, associate in applied science, major in human services.

HODGES – Caleb Baker, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; **Jason A. Brown, associate in applied science, major in mechatronics technology; Christopher Michael Dixon, associate in applied science, major in human services; *Celina Bond Gladden, associate in applied science, major in horticulture technology; Johnson Blake Miller, diploma in applied science, major in welding; James Kenneth Motes, associate in science; and Kenneth L. Washington, Jr., associate in applied science, major in mechatronics technology.

NINETY SIX – Kristin Ferrell Anderson, associate in applied science, major in nursing; ***Hannah Grace Madden, associate in arts; Brooklyn Laura Parnell, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; Robin Denise Reeder, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Krystal Rowe, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; William Andrew Threlkeld, associate in applied science, major in criminal justice; and Rhianna E. Yates, associate in applied science, major in nursing.

WARE SHOALS – Meaghan Sue McCall, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and Preston Timothy Ross Pettit, associate in arts.

 

LAURENS COUNTY

CLINTON – C’Naundra Chen Bowens, associate in applied science, major in general business; David Boyd, associate in applied science, major in machine tool technology; Kelly L. Estes, associate in applied science, major in nursing; Garel Christopher Lee Fuller, associate in arts; *Michael Mckittrick, associate in applied science, major in diversified agriculture; **Vaibhav Rasikbhai Patel, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Patricia H. Patterson, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Kendra L. Samples, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; and Donna Rita Truelove, associate in applied science, major in general business.

CROSS HILL – **Brandon Neil Edwards, associate in arts; **Willie James Hill, Jr., associate in applied science, major in building construction technology; William Jerry Kolak, associate in arts; and Consandra L. Wilkins, associate in applied science, major in general business.

GRAY COURT – *Bruce C. Dean, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; **Corey Blake Harkcom, associate in applied science, major in automotive technology; *Lindsy Lee Maness, Jr., associate in applied science, major in general business, management concentration; Ashley McNutt, associate in applied science, major in automotive technology; James Michael Meetze, associate in applied science, major in general business, management concentration; Bethany Michelle Prescott, associate in applied science, major in veterinary technology; and Cynthia Rene Rhodes, certificate in office technician.

JOANNA – Crystal Lynn Teal, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting concentration.

LAURENS – Chasma B. Cofield, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; Tony Junior Cunningham, associate in applied science, major in human services; ***Albert Lee Davenport, associate in applied science, major in mechatronics technology; Amanda Marie Hitt, associate in applied science, major in early care and education; **Jessica N. Jenkins, associate in applied science, major in human services; *Jammie P. King, associate in arts; Roger Dale Moon, Sr., associate in applied science, major in machine tool technology; **Nisa Navarro, associate in arts; Joseph Brandon Nickles, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Jennifer Nicole Osborne, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Brian Scott Prevost, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Nancy A. Ramsey, associate in science; Stephanie Diana Sheppard, associate in applied science, major in electronic engineering technology; **Ann M. Strickland, associate in applied science, major in machine tool technology; Jessica Elizabeth Swacker, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; *Heather Marie Ward, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; and Vivian Elizabeth Yarborough, associate in applied science, major in nursing.

MOUNTVILLE – **Savoeun Lun, associate in applied science, major in building construction technology; and Laquisha Antanetta Sanders, associate in applied science, major in general business, management concentration.

WATERLOO – Donnie Anthony Anderson, associate in applied science, major in building construction technology; Megan Michelle Revis, associate in applied science, major in criminal justice; *Duane Joseph Terry, associate in applied science, major in automotive technology; and Kristin Rae Anne Todd, associate in applied science, major in veterinary technology.

WARE SHOALS – Candi C. Roach, associate in applied science, major in nursing; and Vametria Lainette Terriel, associate in applied science, major in criminal justice.

 

LEXINGTON COUNTY

BATESBURG – Theodore William Mappus, associate in applied science, major in horticulture technology.

CHAPIN – William Dustin Durham, associate in applied science, major in criminal justice; Jamie Kelvus Gartman, associate in applied science, major in criminal justice; and Laura Nicole Powell, associate in applied science, major in veterinary technology.

GILBERT - **Dalton L. Holzheimer, associate in applied science, major in horticulture technology.

LEXINGTON – Chela Ruth-Graham Anderson, associate in arts.

LEESVILLE – Nicola Icenhour, associate in science.

LITTLE MOUNTAIN – Latoya Bowers, associate in applied science, major in general business.

 

McCORMICK COUNTY

McCORMICK – **Darby Rose Brown, associate in applied science, major in general business; Willie Brown, associate in arts; **Jasmine Callaham, associate in arts; Catlyn Destiny Clegg, associate in applied science, major in human services; ***Zachary Dale Morgan, associate in arts; Jonathan Richard Morgan, Jr., associate in arts; Austin James Sherman, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; **Wileisha Stevens, associate in arts; and T’Nayah Young, associate in arts.

MOUNT CARMEL – Tynisha Jones, associate in applied science, major in early care and education.

PLUM BRANCH – **Kaitlyn Elizabeth Foster, associate in arts; Alana A. Gilchrist, associate in arts; and ***Malaurie Brynn Hullings, associate in applied science, major in engineering graphics technology/associate in arts.

                                                                     

NEWBERRY COUNTY

CHAPPELLS – Heather M. Ek, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

KINARDS – Latosha Nicole Johnson, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

LITTLE MOUNTAIN – Joyce Lee Bannister, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; *Cynthia Fitzpatrick, associate in applied science, major in early care and education; Reagan Hope Frick, associate in applied science, major in electronic engineering technology; **Steven Austin Harris, diploma in applied science, major in welding; Lauren Michelle Hook, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Frances W. McGinn, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Stevie Abigail Smith, associate in applied science, major in veterinary technology; and Courtney Diane Swafford, associate in applied science, major in general business, accounting concentration.

NEWBERRY – Kody Coleman Brown, associate in arts; Melissa Leigh Danielsen, associate in applied science, major in veterinary technology; Erin Michelle Davenport, associate in applied science, major in early care and education, infant/toddler care concentration; Pia Valene Dolman, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Janeyatte L. Gary, associate in applied science, major in criminal justice; Charlene Nichole Hester, associate in applied science, major in nursing; Crystal Shanta Houseal, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; **Rebecca Elizabeth Kinard, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Charles Alexander McJunkins, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Tessa Michelle Meetze, associate in applied science, major in veterinary technology; Benjamin Derrick Moore, associate in applied science, major in criminal justice; Vanessa Andreana Moran, associate in applied science, major in nursing; ***Brandon Lee Simon, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; *Donna Smith Vincent, associate in applied science, major in general business, office management concentration; **Keshia Leann Williams, associate in applied science, major in general business, management concentration; and Eugene F. Workman, associate in arts. 

POMARIA – Kristen Dawn Craddock, certificate in accounting.

PROSPERITY – Sara Crim, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Elizabeth Sidney Fulmer, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Barron Andrew Roberts, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; and **Caitlin Diane Stockman, associate in applied science, major in computer technology, network concentration.

SILVERSTREET – Korysa Lavisha Perry-Davis, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration.

WHITMIRE – Faith A. Long, associate in applied science, major in nursing; and Jessica Wicker Weathers, associate in applied science, major in nursing.

 

RICHLAND COUNTY

COLUMBIA – ***Debra M. Asbill, certificate in professional clay; Porsha Keonna Ray, associate in science; and Michelle Renee West, associate in applied science, major in veterinary technology.

IRMO – Amanda Caroline Lesslie, associate in applied science, major in veterinary technology.

 

SALUDA COUNTY

SALUDA – Chelsea B. Berry, associate in applied science, major in early care and education; Keasha S. Burton, associate in arts; Jessica Marie Corder, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; Hannah Elizabeth Corley, associate in arts; ***Katrina W. Doubrava, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Dequilla Malella Hill, associate in applied science, major in human services; Jordan A. Lake, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Daniella Theresa Long, associate in applied science, major in general business; Kimberly B. Riley, associate in applied science, major in nursing; and *Justin Lee Rodgers, diploma in applied science, major in welding.

 

SPARTANBURG COUNTY

SPARTANBURG – Melissa Harley Edgins, associate in applied science, major in veterinary technology.

 

UNION COUNTY

JONESVILLE – Spring Bailey, associate in applied science, major in veterinary technology.

 

OUT OF STATE

AUGUSTA, Ga. – Endia Nichole Shawntrice Dottery, associate in applied science, major in administrative office technology, Spanish concentration; and Esperanza Jane Funkhouser, associate in applied science, major in nursing.

BRUNSWICK, Ga. - **Shelley Lee Griffis, diploma in applied science, major in welding.

SHARON, Ga. – Samantha T. Henderson, associate in applied science, major in nursing.

 

***Summa Cum Laude-4.0      **Magna Cum Laude-3.75-3.99         *Cum Laude-3.5-3.74