graduation august 2017

Piedmont Technical College Honors Graduates during Summer Commencement

August 17, 2017

The James Medford Family Event Center at Piedmont Technical College welcomed more than 300 Piedmont Technical College graduates for two commencement ceremonies to celebrate their accomplishments.

Dr. Ray Brooks, president, welcomed graduates, family and guests to celebrate the accomplishments of the graduates.

“Graduation is not an ending, it is a beginning,” Brooks said. “You came here seeking something, you attained it and you’ll move on from here to continue to learn and move forward in your career.”

Brooks was followed by the commencement speakers. During the afternoon ceremony for business and information technology, public service, industrial and engineering technologies and nursing, graduates were addressed by Katie McCarty, a business administration-office management graduate from Greenwood; and Linda Lopez, an associate degree nursing major from Greenwood.

McCarty shared her experiences while at Piedmont Technical College with the online classes and how they helped her maintain a long-distance relationship with her fiancé, Stephen Dannenmaier. As she plans to marry and move in the fall, she challenged the graduates to face the big changes coming their way.

“Rather than seeing this as the end of your college experience, I implore you to see this as the commencement of the rest of your life,” she said. “By creating a better future for yourselves, you are creating a better world for everyone.”

Lopez talked about her journey in the nursing program. She reminded the graduates that they had worked hard to reach their goal and should continue to work hard in the future.

“We have finally reached the light at the end of the tunnel,” she said. “We have overcome many obstacles that have come our way. And remember, you have only begun to scratch the surface of your real potential.”

Graduates at the evening ceremony for Associate in Arts, Associate in Science and health science were addressed by two graduating students – Kimberly Smith, a medical assisting graduate from Greenwood; and Stephanie Johnson, an occupational therapy assistant major from Prosperity.

 Smith told about her journey into the medical field and the many obstacles she overcame. She encouraged the graduates to continue to pursue their own dreams and not give in to outside pressures.

“Trying to be like other people suffocates your own strengths and interests,” she said. “You have to let go of negativity and stop worrying about what doesn’t matter.”

Johnson’s story was filled with many changes throughout her life. After sharing that story, she congratulated her fellow graduates, but reminded them that their journey was not over.

“Life is about to change. It is exciting and it is scary at the same time,” she said. “Let us give the best that we have and live to serve with happiness and joy in who we are becoming because we are no longer the future. We are the present. Let us make the best of it.”

Several graduates were recognized for highest academic achievement within their counties of residence.

The winners by their counties of residence and their majors were:  Abbeville: Timothy Cann, computer technology, networking concentration; Edgefield: Sherry Johnson, administrative office technology, medical coding/billing concentration; Greenwood: Emily Hawthorne, business; Samuel Hernandez Moreno, mechatronics technology and industrial electronics technology; and Katie McCarty, business administration, office management concentration; Laurens: Timothy Gibson, mechatronics technology; Alan Guevara Gonzalez, mechatronics technology; and Stephanie Jeter, administrative office technology, Spanish concentration; McCormick: Denise Freeman, medical assisting; Newberry: Christina Johns, occupational therapy assistant; and Stephanie Johnson, occupational therapy assistant; and Saluda: Daniel Bowers, mechatronics technology.

Presenting this year’s graduates was Andy Omundson, associate vice president for student affairs. Certificates, diplomas and associate degrees were conferred by Brooks and Dr. Jack Bagwell, vice president for academic affairs, with assistance from board chairman George Piersol; Dr. Bradley Griggs, dean of Arts and Sciences; Dr. Jennifer Wilbanks, associate vice president for academic affairs; Tara Harris, dean of nursing; and Sissy Copeland, dean of business, information technologies and public service.

The macebearer was Clay Sprouse, faculty senate president. The mace was designed by members of the faculty and staff and presented to the college in 1991 by PTC’s Alumni Association. Music was provided by Emerald City Brass. The Reverend Dr. Alice Ridgill, pastor of New Faith Presbyterian Church in Greenwood, delivered the invocation and benediction.

PLEASE NOTE:  PIEDMONT TECHNICAL COLLEGE’S AUGUST 2017 GRADUATES AND THEIR AREAS OF STUDY ARE LISTED BELOW.

Piedmont Tech shares in the well-deserved pride our graduates feel in their accomplishments.  To meet the printing deadlines required for production of the program and to maximize use of graduates’ names in area media, information is compiled a minimum of two weeks in advance of commencement exercises.  For that reason, names of students who fail to meet graduation requirements may be included.  Conversely, names of students who met those requirements after the print deadline may be omitted.  We regret any embarrassment or inconvenience these schedules may cause.

ABBEVILLE COUNTY

ABBEVILLE – ***Timothy A. Cann, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; *Jeremy Jordan Chrisley, associate in applied science, major in mechatronics technology; Taylor Renee Driver, associate in applied science, major in nursing; Nicole C. Frosceno, associate in applied science, major in funeral service; Khadijah Da’Aisha Jennings, associate in applied science, major in respiratory care; Diandrea Leah Johnson, associate in applied science, major in cardiovascular technology, non-invasive; Jotaun R. Jones, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Roland Scott Kneiding, certificate in digital rendering and gaming; *Crystal Michelle Lamb, certificate in massage therapy; Rosa D. Marshall, certificate in early childhood development; Craig J. McGaha, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Glennetta La Tasha Norman, diploma in applied science, major in practical nursing; Moriah Zantanese Paul, associate in applied science, major in general engineering technology; Samantha Horne Smith, associate in applied science, major in radiologic technology; and **Natalie Brooke Wilson, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

CALHOUN FALLS – Luellen Alewine, associate in applied science, major in nursing; Shelby Lynn Devenney, associate in applied science, major in human services; Colin Lewis Smith, associate in applied science, major in automotive technology; and *Brianna Michelle Timms, associate in applied science, major in criminal justice.  

DONALDS – Janice Nicolle Loughner, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; Christel R. Parnell, diploma in applied science, major in pharmacy technology.

IVA – *Brook Logan Mcgaha, diploma in applied science, major in surgical technology.

 

AIKEN COUNTY

AIKEN – Rachel A. Bange, associate in applied science, major in nursing; and O’Shaunaessy Spann, associate in applied science, major in cardiovascular technology, invasive.

BEECH ISLAND – Shannon Clay, associate in arts.

NORTH AUGUSTA – Katrice Shanta Broadwater, associate in applied science, major in respiratory care; and Kate E. Lynn, associate in applied science, major in nursing.

 

ANDERSON COUNTY

ANDERSON – *Nicholas Powell, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; and  Dewina Thompson, certificate in funeral service education.

HONEA PATH – Ashley Nicole Beasley, diploma in applied science, major in medical assisting; James Michael Brock, associate in applied science, major in automotive technology; Ashley Lynn Burdette, diploma in applied science, major in practical nursing; Ashley N. Knight, diploma in applied science, major in medical assisting; and Tianna Lynn Wooten, associate in applied science, major in respiratory care.  

IVA – Jessica Paige Gurley, associate in applied science, major in radiologic technology.

WILLIAMSTON – Cassandra Brooke Alverson, diploma in applied science, major in practical nursing.

 

BARNWELL COUNTY

BARNWELL – Audrey Vinise Cave, certificate in funeral service education

 

BERKELEY COUNTY

GOOSE CREEK - ***Anastasia Belk, associate in applied science, major in funeral service.

 

CHEROKEE COUNTY

GAFFNEY – Julian C. Harrison, associate in applied science, major in general technology, gunsmithing concentration.

 

CHESTERFIELD COUNTY

CHESTERFIELD – Joshua Tyler King, associate in applied science, major in funeral service.

 

DORCHESTER COUNTY

SUMMERVILLE – Bernadette Doryrance Snider, certificate in funeral service education.

 

EDGEFIELD COUNTY

EDGEFIELD – Cassandra Cheatham, associate in applied science, major in cardiovascular technology, non-invasive; ***Sherry Sealey Johnson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Keenesha Danielle Sanders, certificate in early childhood development; and **Jonathan D. Thomas, associate in applied science, major in radiologic technology.

JOHNSTON – *Jacqueline T. Bush, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; Lashundra Sade Key, associate in applied science, major in respiratory care; Rebecca Swett Langford, associate in applied science, major in respiratory care; Denise Lachelle Simpkins, certificate in patient care technician; Tekeilla R. Wigfall, diploma in applied science, major in practical nursing.

NORTH AUGUSTA – Latoya Mealing, diploma in applied science, major in practical nursing; and Brittany Samone Prescott, associate in applied science, major in cardiovascular technology, non-invasive.

TRENTON – Latashi Gilchrist, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

 

FLORENCE COUNTY

FLORENCE – Kristen S. Britt, associate in applied science, major in cardiovascular technology, invasive.

 

GREENVILLE COUNTY

GREENVILLE – Miaka Norman Reynolds, associate in science.

GREER – Adriane Danielle Roseboro, certificate in funeral service education.

HONEA PATH - *Brandi R. Foster, diploma in applied science, major medical assisting.

MAULDIN - *Ashley Jennifer Scott, associate in applied science, major in funeral service.

PIEDMONT – Shakeji Labrea Jones, associate in applied science, major in funeral service.

SIMPSONVILLE – Jeff Jeffress, associate in applied science, major in radiologic technology; Anna Laura Mckinney, associate in arts; and Aaliyah Breunshae Morton, certificate in funeral service education.

 

GREENWOOD COUNTY

BRADLEY – Latoyia Albertina Davis, diploma in applied science, major in practical nursing; Janet Gonzalez, diploma in applied science, major in pharmacy technology; and Tiffany Nicole Harrison, diploma in applied science, major in practical nursing.

GREENWOOD – **Yashara Shashika Shante Avery, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; Lauren R. Babb, associate in applied science, major in respiratory care; **Jessica Dawn Bice, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Joseph Logan Broadway, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Kimberly Dawn Calvert, diploma in applied science, major in practical nursing; Alexandra Camacho, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Kellar Rush Charles, diploma in applied science, major in welding; **James David Childress, diploma in applied science, major in welding; Nakisha Anika Coleman, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Rashieka T. Conner, diploma in applied science, major in practical nursing; Mary Anne Contreras, associate in applied science, major in respiratory care; **Cameron Takota Cox, associate in applied science, major in business administration, management concentration; Reginald Savon Davis, associate in applied science major in general technology, digital rendering and gaming with advertising design concentration; Audra Deloach, diploma in applied science, major in medical assisting; **Ashley N. DeVore, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; Christina Hope Dominick, associate in applied science, major in radiologic technology; **Joshua Brian Enlow, associate in applied science, major in funeral service; Vacynthia Tiyonna Franklin, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Shanequa L. Freeman, associate in applied science, major in nursing; Michelle Renee Gaskins, associate in applied science, major in human services; **Brianna Michele Getsinger, associate in applied science, major in radiologic technology; **Nicholas Lynn Gibert, associate in applied science, major in mechatronics technology; Shannon B. Gibert, associate in applied science, major in nursing; *Micah Cecille Gray, diploma in applied science, major in surgical technology; Akiba Simone Griffin, associate in applied science, major in cardiovascular technology, invasive; Eryn Patricia Hart, diploma in applied science, major in medical assisting; ***Emily Hawthorne, associate in applied science, major in business administration; ***Samuel Hernandez Moreno, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology; James A. Hill, associate in applied science, major in human services; Makenzie N. Holloway, associate in applied science, major in nursing; Gloria J. Holmes, associate in applied science, major in criminal justice; Takoya Danielle Holmes, associate in applied science, major in cardiovascular technology, non-invasive; Ruby Nicole Hoskins, certificate in patient care technician; **Peisan Felicity Lee Hughes, certificate in massage therapy; Zakeia S. Irvin, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; **Vanessa Arlena Jennings, associate in applied science, major in business administration; *Victoria Ina Jester, associate in applied science, major in general technology, advertising design with photography concentration; *Brandi M. Lambert, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration; Renisha Shada Leonard, diploma in applied science, major in practical nursing; Linda Lopez, associate in applied science, major in nursing; Jessica Elizabeth Maggard, diploma in applied science, major in medical assisting; Kanishua Twasha Martin, diploma in applied science, major in surgical technology; Joshua O’Bryan Mason, associate in applied science, major in radiologic technology; Angelica D. Mathis, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; ***Katie L. McCarty, associate in applied science, major in business administration, office management; *Taylor Nicole Miller, diploma in applied science, major in medical assisting; *Derek Antonio Murray, diploma in applied science, major in welding; Stephanie Marie Navey, associate in applied science, major in radiologic technology; *Justin Ricky Nettles, certificate in mechatronics technology I; Angela Michelle Payne, associate in applied science, major in human services; Greta Montrell Peterson, associate in applied science, major in nursing; Norman Nely Pineda, associate in applied science, major in respiratory care; Laferra K. Reid, associate in applied science, major in cardiovascular technology, non-invasive; Sabrina Taylor Richey, associate in applied science, major in human services; ***Chris F. Robertson, certificate in mechatronics technology I; *Leslie Sargent, associate in applied science, major in radiologic technology; Carla J. Scott, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; Kayla Sue Seabolt, associate in applied science, major in nursing; Jennifer Sinclair, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Danielle Leigh Smith, associate in applied science, major in human services; Kimberly F. Smith, diploma in applied science, major in medical assisting; Margaret Cynthia Smith, associate in applied science, major in nursing; Nicole Lashay Spearman, associate in applied science, major in radiologic technology; Jordan L. Stonell, associate in applied science, major in radiologic technology; Desmond Thomasson, associate in arts; ***Georganna M. Tidwell, certificate in massage therapy; Kelonda Ciera Ward, diploma in applied science, major in surgical technology; Brett Stephen Watkins, associate in applied science, major in criminal justice; and Azialynn Kyanna Winfield, associate in applied science, major in nursing.

HODGES – Jennifer Roseann Barrett, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration; Lashanda Nicole Booker, diploma in applied science, major in practical nursing; Morgan Danielle Calvert, diploma in applied science, major in surgical technology; *Lourdes Cecilia Corona, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Shiloh Danielle Evans, diploma in applied science, major in medical assisting; Amber N. Griffin, diploma in applied science, major in medical assisting; Sky Eden Heeg, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; and Holly P. Judd, certificate in massage therapy.

NINETY SIX – Nikki Dianne Canfield, associate in applied science, major in cardiovascular technology, invasive; April L. Grigg, associate in applied science, major in nursing; Kaylee Bartley Johnson, diploma in applied science, major in practical nursing; Cortasia Dominique Robinson, diploma in applied science, major in medical assisting; and Dorothy Madison Tellin, associate in applied science, major in respiratory care.

SALUDA – Kristin Paulsen, associate in applied science, major in cardiovascular technology, invasive.

WARE SHOALS – Nikki L. Free, diploma in applied science, major in practical nursing; Kaitlyn Elizabeth Haynes, associate in applied science, major in nursing; *Samantha L. Ouzts, certificate in massage therapy; **Chad A. Smallwood, certificate in mechatronics technology I; Michael Wayne Varnum, associate in applied science major in general technology, digital rendering and gaming with advertising design concentration; and Tyson Ray Wright, diploma in applied science, major in machine tool.

 

HORRY COUNTY

LITTLE RIVER – Jodi Malone, associate in applied science, major in funeral service.

 

KERSHAW COUNTY

ELGIN - ***Laura Branham, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

 

LAURENS COUNTY

CLINTON – William Frank Quinton Amick, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; *Heidi Alis Boyce, certificate in patient care technician; David Boyd, associate in applied science, major in mechatronics technology; **Daniel Aaron Delong, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Shaquita Nakarielle Fuller, diploma in applied science, major in surgical technology; *Heather M. Goins, diploma in applied science, major in medical assisting; Cody Joe Koon, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Angela Gynell Mars, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Courtney Elizabeth Marsh, certificate in patient care technician; Lindsay B. Nelson, diploma in applied science, major in surgical technology; Tammy Johnson Owens, associate in applied science, major in nursing; Melissa Lynn Whitmire, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; Brittany Shantelle Wilkes, associate in applied science, major in nursing; and **Melissa Ware Scott Wright, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

CROSS HILL - **Megan Marie Bohland, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Shavis Kinte Edwards, associate in applied science, major in mechatronics technology; and ***Alan Benjamin Guevara-Gonzalez, associate in applied science, major in mechatronics technology.

FOUNTAIN INN – Elizabeth A. Pinner, associate in applied science, major in nursing.

GRAY COURT – **Robert Matthew Davis, associate in applied science, major in machine tool technology; Kathy Chavis Lange, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; and Caitlin Noelle Williams, diploma in applied science, major in surgical technology.

HODGES – Hayley Nicole Mathis, diploma in applied science, major in pharmacy technology.

HONEA PATH – Fernandez Hunter, associate in applied science, major in mechatronics technology.

JOANNA – Chacie K. Howard, diploma in applied science, major in medical assisting; and Brandon Lee Jenkins, associate in applied science, major in radiologic technology.

KINARDS – Erica Nicole Lewis, diploma in applied science, major in pharmacy technology.

LAURENS – **Zachery Davis Chandler, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Joahn Clavell, certificate in digital rendering and gaming; Erika T. Ford, associate in applied science, major in funeral service; ***Stephanie A. Jeter, associate in applied science, major in administrative office technology, Spanish concentration; ***Timothy Grant Gibson, associate in applied science, major in mechatronics technology; *Sonia Gomez, associate in applied science, major in radiologic technology; Victoria Erin Griffin, diploma in applied science, major in surgical technology; Cassandra Strickland Hensley, certificate in patient care technician; Jordan Keith Riegel, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology; Brittney Pashay Simpson, diploma in applied science, major in surgical technology; Hannah K. Tippins, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; **Kathy Darlene Torres, associate in applied science, major in business administration; and Melinda Jade Vance, diploma in applied science, major in pharmacy technology.

MOUNTVILLE – **Rumike Genero Dendy, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; and Brandon Lee Scarboro, associate in applied science, major in heating ventilation and air conditioning technology.

WARE SHOALS – Morgan H. Balentine, diploma in applied science, major in surgical technology; *Virginia A. Kratz, associate in arts; and **Brantley Logan Pressley, associate in applied science, major in business administration, accounting concentration.

WATERLOO – **Gary Anderson, associate in applied science, major in machine tool technology; Patricia H. Conwell, associate in arts; Fay Marie Fletcher, associate in applied science, major in business administration, management concentration; **Angel Marie Lothridge, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; and *Dillon Marcus Qualls, associate in applied science, major in mechatronics technology.

 

LEXINGTON COUNTY

CHAPIN – Lillie Elizabeth Free, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

GILBERT – Laurel Dabbs, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

LEESVILLE – **Ariel W. Owen, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

LEXINGTON – Angelica C. Edmonds, associate in applied science, major in nursing; and Tara Drake Moorer, associate in applied science, major in nursing.

WEST COLUMBIA – *Lewis Welch, associate in applied science, major in diversified agriculture.

 

McCORMICK COUNTY

ABBEVILLE – *Denise Nicole Freeman, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration.

McCORMICK – Sylvia E. Adams, associate in applied science, major in general technology, patient care concentration; Brandon Lee Bell, certificate in massage therapy; and Shatika Lashawanda Rice, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

MT. CARMEL – *Venus M. Rodgers, certificate in massage therapy.

PLUM BRANCH – Luke Edward Seigler, associate in applied science, major in mechanical engineering technology.

                                                                     

NEWBERRY COUNTY

CHAPPELLS – Tiffany G. Holcombe, associate in applied science, major in nursing.

LITTLE MOUNTAIN – Austin Atkinson, associate in applied science, major in criminal justice; Tyler Bowers, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; and **Meghan E. Lake, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

NEWBERRY – *Zachary Tyler Amick, associate in applied science, major in automotive technology; *George H. Attaway, Jr., associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology; Tiara Faye Bradburn, associate in science; Travis Mccorey Davis, diploma in applied science, major in welding; Latoya Nicole Lindler, certificate in patient care technician; Rebecca S. Olson, associate in applied science, major in general technology, photography with advertising design concentration; Amber L. Shephard, diploma in applied science, major in practical nursing; Brittany Williams, associate in applied science, major in respiratory care; Shakeria Wilson, certificate in patient care technician; Kelly M. Wise, associate in applied science, major in general technology, surgical technology concentration; and Latassha Nichole Wise, diploma in applied science, major in pharmacy technology. 

PROSPERITY – **Stefanie Glenn, diploma in applied science, major in surgical technology; *Tyler David Grubbs, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; **Stephanie Aull Johnson, associate in applied science, major in occupational therapy assistant; *Gotardo Luviano, associate in applied science, major in industrial electronics technology; Leah Mccullough, diploma in applied science, major in surgical technology; Anna N. Moran, associate in applied science, major in nursing; and Isha Q. Wilson, certificate in patient care technician.

SILVERSTREET – Sierra Corissa Cervantes, associate in applied science, major in business administration, office management concentration; Christine A. Harris, certificate in patient care technician; and Peter G. Rambo, Jr., associate in applied science, major in nursing.

WHITMIRE – Mikaela Lee Malpass, associate in applied science, major in nursing.

 

PICKENS COUNTY

EASLEY – **Anthony Simmons, associate in applied science, major in general technology, gunsmithing concentration.

 

RICHLAND COUNTY

COLUMBIA – James J. Bostick, associate in applied science, major in funeral service; Andrew David Copeland, associate in applied science, major in funeral service; and Chantel Alicia Houston, associate in applied science, major in business administration, management concentration.

IRMO – Sherrica Denise Pinckney, associate in arts.

 

SALUDA COUNTY

BATESBURG – Whitney Shanice Pough, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

CHAPPELLS – Megan A. Cockrell, associate in applied science, major in respiratory care.

JOHNSTON – Tyler Shane Murray, diploma in applied science, major in welding.

LEESVILLE – Avery J. Appleby, associate in arts; *Gabriel William Mulkey, associate in applied science, major in criminal justice; and Brandie Louise Walker, associate in applied science, major in nursing.

SALUDA – Rebecca Anne Bartley, diploma in applied science, major in practical nursing; *Daniel Lee Bowers, associate in applied science, major in mechatronics technology; Robert Lee Coleman, Jr., associate in applied science, major in automotive technology; Rosa Lidia Gomez, associate in applied science, major in nursing; Amanda M. Hawkins, diploma in applied science, major in surgical technology; ***Sandra L. Herlong, certificate in massage therapy; Kelli Ann Kneece, associate in applied science, major in nursing; Katina Ouzts, associate in applied science, major in general technology, surgical technology concentration; Claudia Richbourg, diploma in applied science, major in surgical technology; Antonio Robles, Jr., associate in arts; and Guadalupe Robles, associate in applied science, major in business administration, management concentration.

 

SPARTANBURG COUNTY

DUNCAN - **Shakeena La’Sonya Fowler, associate in applied science, major in occupational therapy assistant.

LYMAN - *Erika Lamb, associate in applied science, major in funeral service; and **Shalonie Rochelle Sullivan, associate in applied science, major in funeral service.

SPARTANBURG – Jarrodrick Dwayne Byrd, associate in applied science, major in funeral service.

WOODRUFF – David Dotson, associate in applied science, major in nursing.

 

UNION COUNTY

UNION – Aneekia Jeter, diploma in applied science, major in practical nursing.

 

WILLIAMSBURG COUNTY

KINGSTREE - *Thomas Joseph Conway, associate in applied science, major in funeral service.

 

OUT OF STATE

AUGUSTA, Ga. – Rekisha Howard, associate in applied science, major in nursing.

CONCORD, N.C. – Matthew Long Shuler, certificate in funeral service education.          

ELBERTON, Ga. – Latoya Jones, associate in applied science, major in nursing.

THOMSON, Ga. – Bernice S. Ramsey, associate in applied science, major in nursing.

WASHINGTON, Ga. – Taylor Echols Armour, associate in applied science, major in nursing.

WAYNESBORO, Ga. – Regina Lynettee Scott, associate in applied science, major in nursing.

 

***Summa Cum Laude-4.0       **Magna Cum Laude-3.75-3.99         *Cum Laude-3.5-3.74