august 2016 graduation

Piedmont Technical College Recognizes Graduates

August 11, 2016

The James Medford Family Event Center at Piedmont Technical College was the setting for the culmination of many dreams for the more than 300 Piedmont Technical College graduates who took center stage in two commencement ceremonies.

Dr. Ray Brooks, president, welcomed graduates, family and guests to celebrate the accomplishments of the graduates.

“Piedmont Technical College is celebrating its 50th year this year,” Brooks said. “The people who came before us laid the foundation for what is here now for you to take advantage of. And we’re continuing to lay the groundwork for the individuals who will come in the future.”

Brooks was followed by the commencement speaker Dr. Mary Holloway, a 1976 graduate of the Piedmont Technical College human services program.

“This is a great institution and after 50 years, it is still committed to its mission – to transform lives and strengthen communities by providing opportunities for intellectual and economic growth,” Holloway said.

Holloway, associate vice president for student development services at Midlands Technical College, spoke on hope. She told the graduates that Piedmont Tech gave her hope and a better life.

“I have learned that hope has no skin color, no background and no age limitations,” she said. “This institution provided me hope, a strong foundation to succeed in life-learning and career success.”

Several graduates were recognized for highest academic achievement within their counties of residence.

The winners by their counties of residence and their majors were:  Abbeville: Lida Johnson, medical assisting; Edgefield: Linda Garrett, human services; Greenwood:  Timothy Smith, industrial electronics technology; Laurens: Quinton Amick, computer technology; McCormick: Krystal Chambers, diversified agriculture; Newberry: James Aiken, Jr., criminal justice; and Saluda:  Mollie Hallback, surgical technology.

Presenting this year’s graduates was Andy Omundson, associate vice president for student affairs. Certificates, diplomas and associate degrees were conferred by Brooks and Dr. Jack Bagwell, vice president for academic affairs, with assistance from board chairman Y. J. Ahn; Dr. Bradley Griggs, dean of Arts and Sciences; Dr. Jerry Alewine, dean of health science; Tara Harris, dean of nursing; Sissy Copeland, dean of business, information technologies and public service; and David Kibler, interim dean of engineering and industrial technologies.

The macebearer was Allen Barbare, faculty senate president. The mace was designed by members of the faculty and staff and presented to the college in 1991 by PTC’s Alumni Association. Music was provided by Emerald City Brass. The Reverend Marc Vickers, associate pastor of Siloam Baptist Church, in Ninety Six, delivered the invocation and benediction.

PLEASE NOTE:  PIEDMONT TECHNICAL COLLEGE’S AUGUST 2016 GRADUATES AND THEIR AREAS OF STUDY ARE LISTED BELOW.

Piedmont Tech shares in the well-deserved pride our graduates feel in their accomplishments.  To meet the printing deadlines required for production of the program and to maximize use of graduates’ names in area media, information is compiled a minimum of two weeks in advance of commencement exercises.  For that reason, names of students who fail to meet graduation requirements may be included.  Conversely, names of students who met those requirements after the print deadline may be omitted.  We regret any embarrassment or inconvenience these schedules may cause.

 

ABBEVILLE COUNTY

ABBEVILLE – Carmen Erin Burnett, associate in applied science, major in radiologic technology; *Marva Pleshette Burnside, associate in arts; Jennifer Michelle Blackwell, diploma in applied science, major in surgical technology; Sophia D. Bowie, certificate in patient care technician; Richard Antonio Coleman, associate in applied science, major in mechatronics technology; Derrick Drennon, certificate in refrigeration applications; Brandon Michael Hall, associate in applied science, major in mechatronics technology; Latasha Ann Jimerson, associate in applied science, major in criminal justice; Kimberly Maria Jones, associate in applied science, major in early care and education, infant/toddler care concentration; Natalie Dunkman Laughlin, associate in applied science, major in general business; Tyler C. Laughlin, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Kimberly Denise Mills, diploma in applied science, major in medical assisting; William Jacob Poore, associate in applied science, major in mechatronics technology; Maria Guadalupe Serrano, associate in applied science, major in early care and education; Dustin Levi Simmons, associate in applied science, major in engineering graphics technology/associate in applied science, major in general engineering technology; Benjamin Drake Sorrow, associate in applied science, major in respiratory care; Kristi Lewis Starks, associate in applied science, major in nursing; Remetrious Tremon Sutton, Sr., associate in applied science, major in mechatronics technology; Dallas Pierre Swartzentruber, associate in applied science, major in nursing; Jordan Marie Templeton, diploma in applied science, major in surgical technology; Rhiannon Paulette Todd, associate in applied science, major in criminal justice; Michelle Trotter, associate in applied science, major in early care and education, infant/toddler care concentration; Tonia Obannon Villalba, associate in applied science, major in cardiovascular technology-non-invasive; Dawnyel A. Walker, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; Casi E. Wilson, diploma in applied science, major in medical assisting; and Kenya V. Wright, associate in arts.

CALHOUN FALLS – Karen M. Baskin, associate in applied science, major in criminal justice; Ty’Ionna Nicole Gillam, associate in applied science, major in human services; and Ashley Marie McDowell, diploma in applied science, major in medical assisting.

DONALDS – Olivia Ruth Brown, diploma in applied science, major in medical assisting; Justin Earl Douglas, associate in applied science, major in criminal justice; *Lida Elmore Johnson, diploma in applied science, major in medical assisting; and Chelsea Brooke Latimer, associate in applied science, major in radiologic technology.

DUE WEST – John Patrick Calloway, certificate in photography.

HONEA PATH – Brittany Arabella Kay, associate in applied science, major in human services; and *Brianna Robinson, certificate in funeral service education.

IVA – Jacob Spencer Lawrence, associate in applied science, major in respiratory care.

 

AIKEN COUNTY

TRENTON – Lakesha Rochelle Brown, certificate in patient care technician.

 

ANDERSON COUNTY

ANDERSON – Kim D. Cureton, associate in arts.

BELTON – Liliya S. Sholom, diploma in applied science, major in surgical technology; and Wendell Vaughn, associate in applied science, major in funeral services.

HONEA PATH – *Andrew Bates Smalley, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology.

 

BERKELEY COUNTY

BONNEAU – Marissa Gayle Knight, associate in applied science, major in funeral services.

GOOSE CREEK – Violet T. Gadson, certificate in funeral service education.

 

CHEROKEE COUNTY

CHESNEE - *Amy Rowe King, associate in applied science, major in funeral services.

 

EDGEFIELD COUNTY

EDGEFIELD – Frances Caine, associate in applied science, major in human services; Sheri Nicole Dinkins, associate in applied science, major in criminal justice; Lakeisha Teiaira Miles, associate in arts; and Kasey B. Wall, diploma in applied science, major in practical nursing.

JOHNSTON – Shantoria Harrison, diploma in applied science, major in practical nursing.

NORTH AUGUSTA – *Linda Garrett, associate in applied science, major in human services; Casie Jean O’Kelley, associate in applied science, major in respiratory care; and Juanicka Chanel Wideman, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration.

TRENTON – Harmon Blanding, Jr., certificate in refrigeration applications.

 

FAIRFIELD COUNTY

JENKINSVILLE – *Jonathan Martin, associate in applied science, major in mechatronics technology.

 

GREENVILLE COUNTY

FOUNTAIN INN – James D. Sims, associate in applied science, major in general business.

GREENVILLE – Jacquelyn Loraine Lambert, certificate in patient care technician; and **Audrey McKnight, associate in applied science, major in funeral services.

GREER - **Lisa Ashby, associate in applied science, major in funeral services.

MAULDIN – Edwina Y. Guillebaux, diploma in applied science, major in practical nursing.

 

GREENWOOD COUNTY

GREENWOOD – Ebony Simone Belcher, associate in applied science, major in early care and education; Guanticha Lachelle Bennett, associate in applied science, major in human services; Jessica Serena Bennett, associate in arts-honors; Erica Hart Bloomer, diploma in applied science, major in practical nursing; Ruth D. Brown, associate in applied science, major in early care and education; Faith Renee’ Caton, diploma in applied science, major in surgical technology; **Kimberly Jean Cogdill, associate in applied science, major in radiologic technology; *Matthew McDaniel Curtis, certificate in refrigeration applications; Raven Devette, certificate in massage therapy; Katelyn Ashley Dixon, associate in applied science, major in cardiovascular technology-non-invasive; Cinthia Duran-Marin, associate in applied science, major in early care and education; Brandon Thomas Fitzpatrick, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; **Eric Antonio Gilchrist, associate in applied science, major in mechatronics technology; **Brandon T. Hawthorne, certificate in massage therapy; Haley Nicole Hepler, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; *Carlos DesMoine Hill, associate in applied science, major in industrial electronics technology; Martez J. Holmes, associate in applied science, major in computer technology, information technology concentration; Jacqueline Ann Hoskins, diploma in applied science, major in medical assisting; Sheryl Lynn Hutchinson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Wilda Lynndah Hylton, associate in science; **Kelly D. Jenkins, diploma in applied science, major in medical assisting; Raheem Antwan Jennings, associate in arts; Barbara Alicia Johnson, diploma in applied science, major in medical assisting; Jacob Ansel Johnson, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Jasmine Mechelle Johnson, associate in applied science, major in human services; Kimber W. Jordan, diploma in applied science, major in surgical technology; **Okiemute T. Lott, associate in applied science, major in mechatronics technology; Alicia O. Mansel, diploma in applied science, major in practical nursing; Jacob Martin, associate in applied science, major in mechatronics technology; *Seth Martin, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Teresa Jeanann McManus, associate in applied science, major in human services; *Saif A. Momin, associate in applied science, major in computer technology, information technology/network concentration; **Myron Cooper Mullet, diploma in applied science, major in welding; *Aubin M. Payne, associate in applied science, major in mechatronics technology; *Alpaben Virendra Patel, associate in applied science, major in computer technology, information technology/network concentration; *Preeti Patel, associate in applied science, major in computer technology, information technology/network concentration; April Dawn Payton, diploma in applied science, major in surgical technology; **Patricia Jean Polattie, associate in arts; Nadja Keller Pope, diploma in applied science, major in surgical technology; Olivia R. Quarles, associate in applied science, major in nursing; Rakista Shanee Quarles, diploma in applied science, major in medical assisting; *Toni Quarles, diploma in applied science, major in medical assisting; Desirea Sharell Rapp, associate in arts; Tammy Therese Richardson, II, associate in arts; Steven William Riddle, associate in applied science, major in mechatronics technology; Anna Marie Roberson, diploma in applied science, major in practical nursing; Kimberly Victoria Robertson, associate in applied science, major in early care and education; Brittney M. Robinson, diploma in applied science, major in practical nursing; ***Debra Kay Robinson, certificate in pc technician; Kayla L. Robinson, diploma in applied science, major in medical assisting; Merv Fitzgerald Rollinson, Jr., certificate in massage therapy; Alissa Christine Ronan, diploma in applied science, major in practical nursing; *Kim Sansbury, diploma in applied science, major in medical assisting; Catherine J. Sligh, diploma in applied science, major in surgical technology; Mary R. Sligh, associate in applied science, major in nursing; **Timothy D. Smith, associate in applied science, major in industrial electronics technology; James Spikes, Jr., associate in applied science, major in nursing; Celeste Elizabeth Starks, associate in applied science, major in cardiovascular technology-non-invasive; Robert Joseph Stephenson, associate in applied science, major in funeral services; Stephanie N. Stewart, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Meredith Alyssa Suber, associate in applied science, major in radiologic technology; *Jimmy Ray Sweezy, Jr., associate in applied science, major in radiologic technology; *Kortney Allie Timms, diploma in applied science, major in surgical technology; Crystal Marie Tinch, associate in applied science, major in respiratory care; Juliana M. Uldrick, associate in applied science, major in nursing; Megan Taylor Warren, associate in arts; Andrea Regine Wideman, certificate in patient care technician; Lindsey Adora Wilkins, diploma in applied science, major in practical nursing; and Renee Gray Williams, associate in applied science, major in general technology, medical assisting concentration.

HODGES – Jamie Bernard Arnold, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Vanessa Sanchez Flores, associate in applied science, major in early care and education; **Chandler Reid Godfrey, certificate in massage therapy; Reginia S. Gonzalez, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Kevon Deandre Harrison, diploma in applied science, major in welding; *Michelle T. Horton, associate in applied science, major in general business, management concentration; *Lauren Brooke Smith Mastrangelo, diploma in applied science, major in surgical technology; and Johnson Blake Miller, diploma in applied science, major in machine tool.

NINETY SIX – **Susan Leigh Avery, associate in applied science, major in cardiovascular technology-invasive; **William Alexander Avery, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Cory Alexander Brooks, associate in applied science, major in horticulture; Mekila K. Conway, associate in applied science, major in respiratory care; Lacey Brooke Griffin, diploma in applied science, major in practical nursing; Heather Summer Kerr, diploma in applied science, major in practical nursing; **Timothy Grayson McCall, certificate in refrigeration applications; Karl Deion Mingo, diploma in applied science, major in welding; Casey Michelle Scruggs, diploma in applied science, major in practical nursing; *Tucker Threlkeld, associate in applied science, major in building construction technology; and Adrian Tyree Warren, diploma in applied science, major in welding.

WARE SHOALS – Jessica K. James, diploma in applied science, major in medical assisting; and *Jonathan D. Riddle, associate in applied science, major in respiratory care.

 

HORRY COUNTY

CONWAY – *Terry G. Todd, certificate in funeral service education.

 

KERSHAW COUNTY

LUGOFF – *Stacey Lynn Gunter, associate in arts.

 

LAURENS COUNTY

CLINTON – ***Quinton Kennedy Amick, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Anna Rose Gunnoe, associate in applied science, major in radiologic technology; Phyllis Nadine Hill, associate in applied science, major in early care and education; *Michael Eric Holbert, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology; Brianna Faith Lee, associate in applied science, major in administrative office technology, legal concentration; Brantley Jennings Nelson,  diploma in applied science, major in practical nursing; and James R. Robinson, associate in applied science, major in nursing.

CROSS HILL – ***Stephanie Michelle Bohland, certificate in massage therapy; Lauren Elizabeth Greene, diploma in applied science, major in medical assisting; and Brandon Lee Scarboro, certificate in refrigeration applications.

GRAY COURT – Kristin B. Jordan, associate in applied science, major in funeral services.

JOANNA – Lynn Shealy Gresham, diploma in applied science, major in practical nursing.

LAURENS – Brittany Symone Briggs, diploma in applied science, major in medical assisting; **David B. Childress, associate in science, horticulture/turfgrass; *Melissa Ann Clayton, associate in applied science, major in cardiovascular technology-non-invasive; *Marilyn P. Copeland, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Tiffany Leann Crane, associate in applied science, major in criminal justice; *Bryson C. Davis, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Denia Brean Goggins, associate in arts; Hailey A. Hastings, diploma in applied science, major in surgical technology; Logan Bell Hill, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Breon Lee Hunter, associate in applied science, major in respiratory care; Morgan Michelle Little, certificate in massage therapy; Joe Alberto Mejia Martinez, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Courtney L. Suber, associate in applied science, major in funeral services; Catherine Lynn Thomas, diploma in applied science, major in practical nursing; ***Hannah Culbertson Tumblin, certificate in patient care technician; Elwood Marcus Watts, associate in arts; Sandra Dawkins Williams, certificate in patient care technician; and Lacy A. Williams-Rouse, diploma in applied science, major in practical nursing. 

MOUNTVILLE – Meneatrice A. Choice, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; and Amanda Corteville, associate in applied science, major in nursing.

WARE SHOALS – Amanda K. Daniels, diploma in applied science, major in practical nursing; Sherry H. Mabrey, associate in applied science, major in cardiovascular technology-invasive; Ashlean Suzanne Sweat, diploma in applied science, major in practical nursing; and Christopher Levi Webb, associate in applied science, major in radiologic technology. 

WATERLOO – Melissa P. Eustace, diploma in applied science, major in surgical technology; **Cory Antoine Green, associate in applied science, major in mechatronics technology; and Shelton Hunter Quarles, associate in arts-honors.

 

LEXINGTON COUNTY

BATESBURG – Linda D. Etheredge, associate in applied science, major in cardiovascular technology-invasive.

CHAPIN – Lauren Ulmer, associate in applied science, major in early care and education.

GILBERT – *William M. Bostic, associate in applied science, major in diversified agriculture.

LEESVILLE – **Julie Price Rogers, certificate in funeral service education; Jordanne Kacy Waters, associate in applied science, major in radiologic technology.

 

MARION COUNTY

MARION - ***Denise O’Neal, certificate in funeral service education.

 

McCORMICK COUNTY

McCORMICK – Sylvia E. Adams, certificate in patient care technician; Teia Avery, associate in applied science, major in early care and education; *Krystal Nichole Chambers, associate in applied science, major in diversified agriculture; Courtney Brianna Dansby, diploma in applied science, major in medical assisting; Bobbi Christina Epps, certificate in patient care technician; and Akira N. Lovett, diploma in applied science, major in medical assisting.

TROY – Christine Parsons Young, associate in applied science, major in general technology, surgical technology concentration.

 

NEWBERRY COUNTY

KINARDS – *Justin P. Tinsley, associate in applied science, major in industrial electronics technology/associate in applied science, major in mechatronics technology.

LITTLE MOUNTAIN – Robert Gary, associate in applied science, major in mechatronics technology.

NEWBERRY – Tisha M. Abrams, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Melissa A. Barbare, associate in applied science, major in nursing; **Johnnetta G. Harris, certificate in massage therapy; Teresa Denise Henderson, associate in applied science, major in radiologic technology; Maricela Luviano, associate in arts; Jeremey W. Schumpert, associate in applied science, major in mechatronics technology; Ariel Irena Scott, associate in applied science, major in mechatronics technology; Princess K. Suber, certificate in patient care technician; Johnae White, certificate in patient care technician; Senchia Harmon Wilson, associate in applied science, major in respiratory care; and Kashunda Y. Wright-Williams, associate in applied science, major in radiologic technology. 

POMARIA – Robbin Michelle Brooks, associate in applied science, major in nursing; *Jennifer M. Morgan, associate in applied science, major in general business, accounting concentration. 

PROSPERITY – **James L. Aiken, Jr., associate in applied science, major in criminal justice; Collin Long, associate in applied science, major in automotive technology; *Shawn Scott Martin, associate in applied science, major in general technology, gunsmithing concentration; Timothy McCracken, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; *Ashley Nicole Moran, associate in applied science, major in respiratory care; Michael Morris, associate in applied science, major in diversified agriculture; **Chris G. Shealy, associate in applied science, major in mechatronics technology; **Aaron Robert Stockman, associate in applied science, major in mechatronics technology; *Daniel A. Watson, associate in applied science, major in mechatronics technology; and *Amber Nicole Worthy, associate in applied science, major in respiratory care.

WHITMIRE – Anna Elizabeth Hall, diploma in applied science, major in surgical technology.

 

PICKENS COUNTY

EASLEY – Shawn Denise Hurlburt, associate in applied science, major in radiologic technology/associate in science.

 

RICHLAND COUNTY

CHAPIN – Zachary Taylor McCall, associate in science.

COLUMBIA – Chantel Alicia Houston, associate in applied science, major in general business, management concentration; Travis Roberts, associate in applied science, major in cardiovascular technology-invasive; and Shatiece Walker, associate in arts.

IRMO – Brittany Noel Harrison, associate in arts; and Kathryn Shearous, diploma in applied science, major in practical nursing.

 

SALUDA COUNTY

BATESBURG – Shannon H. Rivers, associate in applied science, major in radiologic technology.

CHAPPELLS – Hannah Rose Sudduth – diploma in applied science, major in surgical technology.

JOHNSTON – Beonca Alexis Graham, associate in applied science, major in human services.

LEESVILLE – Lacey M. Chapman, associate in applied science, major in nursing.

SALUDA – *Tabitha Patrice Adams, associate in arts; Megan Rebekah Bledsoe, diploma in applied science, major in practical nursing; Josie Marie Burden, associate in applied science, major in radiologic technology; Benjamin L. Butler, Jr., certificate in patient care technician; Phylis A. Etheredge, associate in applied science, major in human services; ***Mollie Hallback, diploma in applied science, major in surgical technology; Shannon Dawn Martin, diploma in applied science, major in surgical technology; **Christy Briana Mize, associate in applied science, major in human services; Erin Renee Padget, associate in applied science, major in radiologic technology; Christine Ann Pou, associate in applied science, major in radiologic technology; Selena Marie Robinson, certificate in massage therapy; Darian Rogers, diploma in applied science, major in practical nursing; and Whitney A. Williams, diploma in applied science, major in practical nursing.

 

SPARTANBURG COUNTY

LYMAN – Cheryl Lynn Bridges, associate in applied science, major in funeral services.

SPARTANBURG – Willa Keenon Rice, associate in applied science, major in funeral services.

 

UNION COUNTY

UNION – **Hannah Leighann Wright, diploma in applied science, major in surgical technology.

 

OUT OF STATE

AUGUSTA, Ga. – Keonna Monea Jackson, associate in applied science, major in nursing; Kenennesha Latasha Mitchell, diploma in applied science, major in practical nursing.

HARLEM, Ga. – Trevor William Tudor, associate in applied science, major in funeral services.

HEPHZIBAH, Ga. – Andrew Lee Bridges, Jr., associate in applied science, major in nursing.

LINCOLNTON, Ga. – Aeriell Christina Corbett, associate in applied science, major in human services.

LITHONIA, Ga. - *Alanna Diane Mitchell, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

THOMSON, Ga. – Kenneth Lee Gary, II, associate in applied science, major in funeral services.

 

***Summa Cum Laude-4.0      **Magna Cum Laude-3.75-3.99         *Cum Laude-3.5-3.74