News

Piedmont Technical College Honors Summer Graduates

Select a news category:

Aug
15
2011

graduation811The Multipurpose building at Piedmont Technical College was the setting for the finale of hours of study for more than 350 Piedmont Technical College graduates who took center stage in two commencement ceremonies.

Dr. Ray Brooks, president, welcomed graduates, family and guests to what he called “milestones in the lives of these students.”

“Even though times are tough in this country and all around the world right now,” Brooks said, “we still live in one of the greatest countries in the world because of one single thing, and I think that’s opportunity.”

Brooks was followed by the commencement speakers. The afternoon address for Associate in Arts, Associate in Science, business and public service, engineering and industrial technology graduates was delivered by two graduating students: Jode Robinson, a mechanical engineering technology transfer certificate student from Johnston; and Jean Williams, a computer technology graduate from Newberry.

Williams told fellow graduates that her trip to Piedmont Tech had been a long one; including many years behind the wheel of an 18-wheeler, becoming the first female deputy with the Newberry County Sherriff’s Office and data entry.

“As I graduate today, I still have questions about my future,” she said, “but I feel that Piedmont Technical College has prepared me to travel down this new road.”

Robinson said that the expectations that have been faced and met do not stop here with this graduation.

“The most valuable asset earned here at Piedmont Tech is not the friends, the memories or even the degree, rather it is the experience gained,” he said.

Speakers for the evening ceremony for health science and nursing graduates were Cynthia Simpson, a nursing major from Abbeville; Sonia Woods, a practical nursing graduate from Abbeville; and Graham Wright, a cardiovascular technology major from Greenwood.

Simpson said she wanted to talk to the graduates about a topic that she knew each of us faced and something that she personally knows about, and that is fear.

“Fear is a terrible thing. And, it can keep us from reaching our true potential. “I believe that everyone has the potential to be something great, and if you don’t succeed the first time, don’t let it become a stumbling block, but use it as a building block to your future,” she said.

Woods talked about how she felt when asked to speak at graduation. She really didn’t think she could do it because she was always a behind the scenes person. She found out that it wasn’t as bad as she really thought.

“In our moments of weakness, fear and uncertainty can get even the best of us. “I am honored to stand before this group of graduates,” she said. “We have chosen to become health professionals and dedicate our lives to a life of service.”

“We have a common ambition, and that is to heal and to help,” Woods said.

Wright shared his story of how he ended up as a Piedmont Tech student right out of high school and into his field of study – cardiovascular technology. What helped get him through his classes and clinicals was always being prepared and telling himself that he could do better.

“Preparation is the key to success. Preparation takes willingness and it also takes sacrifice,” he said.
“We must be lifelong learners, because in the health care field that is essential. I feel that we as graduates of Piedmont Technical College are all well prepared for our careers and I know that we will be successful in all that we do,” Wright said.

Several graduates were recognized for highest academic achievement within their counties of residence.

The winners by their counties of residence and their majors were: Greenwood: Diane M. Carter, accounting; William D. King, industrial electronics technology/mechatronics technology; and Joseph W. Smith, horticulture technology; Laurens: Charles M. Melton, welding; McCormick: L. Mark Mathys, gunsmithing; Newberry: Genene P. Bowers, radiologic technology; and Saluda: Kayla B. Hall, radiologic technology.

Presenting this year’s graduates were Becky R. McIntosh, vice president for student development, and Andy Omundson, dean of student services. Certificates, diplomas and associate degrees were conferred by Brooks and Susan Timmons, vice president for educational affairs, with assistance from board chairman William Whitfield; Donna Foster, dean of Arts and Sciences; Jerry Alewine, dean of health science; Rosalie Stevenson, interim dean of nursing; Sissy Copeland, dean of business, information technologies and public service; and Keith Lasure, dean of engineering and industrial technologies.

The macebearer was Delmar Brewington, faculty senate president. The mace was designed by members of the faculty and staff and presented to the college in 1991 by PTC’s Alumni Association. Music was provided by Emerald City Brass. Dr. Richard Barbare, English instructor at PTC and an ordained Presbyterian minister, delivered the invocation and benediction for the afternoon ceremony and Janean Reish, nursing support counselor at PTC, delivered the invocation and benediction for the evening ceremony.

PLEASE NOTE: PIEDMONT TECHNICAL COLLEGE’S AUGUST 2011 GRADUATES AND THEIR AREAS OF STUDY ARE LISTED BELOW.
Piedmont Tech shares in the well-deserved pride our graduates feel in their accomplishments. To meet the printing deadlines required for production of the program and to maximize use of graduates’ names in area media, information is compiled a minimum of two weeks in advance of commencement exercises. For that reason, names of students who fail to meet graduation requirements may be included. Conversely, names of students who met those requirements after the print deadline may be omitted. We regret any embarrassment or inconvenience these schedules may cause.

ABBEVILLE COUNTY
ABBEVILLE – Keri Wiley Ashley, diploma in applied science, major in surgical technology; Latoya M. Cater, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology concentration; Teresa Michelle Crawford, associate in applied science, major in early care and education; Dana Leann Gore, associate in applied science, major in cardiovascular technology; Jennifer Thompson Hall, associate in applied science, major in nursing; *Lyndsey Erica Hanke, associate in applied science, major in radiologic technology; Sandra Patterson Imhof, associate in applied science, major in nursing; Kiara Deneal Jackson, certificate in patient care technology; Ursula Wells Jackson, associate in applied science, major in criminal justice; Deirdre Marie Johnson, associate in applied science, major in radiologic technology; Sheila Lagreca, associate in applied science, major in cardiovascular technology; DeAutra Tyreeicas Lee, associate in applied science, major in criminal justice; Kandace J. Lewis, associate in arts/associate in science; Joyce E. Rogers, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Cynthia B. Simpson, associate in applied science, major in nursing; *Samantha Lee Timmerman, associate in applied science, major in radiologic technology; **Michelle S. Weeks, associate in arts; **Semophia Carnea Williams, associate in applied science, major in radiologic technology; Sonia Denen Woods, diploma in applied science, major in practical nursing.

ANDERSON - Barbara Jackson Williams, associate in applied science, major in respiratory care.

CALHOUN FALLS – *Miranda Alewine, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; **Demetria Priscilla Carter, diploma in applied science, major in medical assisting; Tiara Sache’ Davis, diploma in applied science, major in medical assisting; Emily Dawson, associate in applied science, major in general business, general business concentration; *Anthony M. Harris, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Aria Denique Thomas, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration.

DONALDS – Jessica Brooke Bell, associate in applied science, major in cardiovascular technology; Annie Mae Freely, diploma in applied science, major in medical assisting; Crystal Denise Jones, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Laura Danielle Walker, associate in applied science, major in general business, business management concentration .

DUE WEST – Larry Williams, associate in applied science, major in funeral service.

HONEA PATH – *Gianna Michelle Cassandra, associate in applied science, major in criminal justice.

IVA – Sarina S. Fry, diploma in applied science, major in practical nursing; Jessica L. White, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

ANDERSON COUNTY
ANDERSON – *Jessica Marie Hawkins, associate in arts; *Devon Erik Holcombe, associate in applied science, major in respiratory care; Timothy R. Lawton, associate in applied science, major in respiratory care; Alice Rucker, associate in applied science, major in respiratory care; Stephanie R. Rumsey, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Aneisha Neshay Syrkett, diploma in applied science, major in practical nursing.

HONEA PATH – Janice Ann Brock, diploma in applied science, major in surgical technology; Tekeyia Y. Jackson, diploma in applied science, major in pharmacy technology.

IVA – **Marlene C. Helmly, diploma in applied science, major in medical assisting; Sheila M. Henry, associate in applied science, major in respiratory care; *Casy DeRee Pinson, diploma in applied science, major in surgical technology.

WILLIAMSTON – Roger Dale Chapman, associate in applied science, major in funeral service.

CHESTER COUNTY
CHESTER - *Kelley R. Going, associate in applied science, major in cardiovascular technology.

DORCHESTER COUNTY
ST. GEORGE - **Carolyn O. Mims, associate in applied science, major in funeral service.

EDGEFIELD COUNTY
CLARKS HILL – Lori Michelle Dickson, diploma in applied science, major in surgical technology.

EDGEFIELD – Emanuel L. Gilchrist, Jr., certificate in funeral service education; Cherry Shanta McManus, certificate in general studies; and Ronald H. McMillian, Jr., associate in applied science, major in nursing.

JOHNSTON – Edith Dinkins, associate in applied science, major in human services; Francesca C. Mathis, associate in applied science, major in respiratory care; LaShunda Pixley, associate in applied science, major in nursing; and ***Jode Robinson, certificate in mechanical engineering transfer.

NORTH AUGUSTA – Rachel E. Glanton, diploma in applied science, major in pharmacy technology; and Lula Darlissa Prescott, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology concentration.

FAIRFIELD COUNTY
BLAIR – Ellnora W. Suber, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

WINNSBORO – Latoya S. Lyles-Roberts, associate in applied science, major in general business, accounting/business management/office management concentration.

GEORGETOWN COUNTY
ANDREWS – Murine Robinson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

GREENVILLE COUNTY
FOUNTAIN INN – Marilyn Denise Turner Greene, associate in applied science, major in nursing.

GREENVILLE – Tor’Keese Ciara Moss, associate in applied science, major in funeral service.

PIEDMONT – Jennifer Ann Vaughn Childers, associate in applied science, major in cardiovascular technology.

GREENWOOD COUNTY
ABBEVILLE – Amanda Hodges, associate in applied science, major in respiratory care.

DONALDS – Lauren Elizabeth Suggs, associate in science.

GREENWOOD – Pamela D. Anderson, associate in applied science, major in machine tool technology; Morgan Paige Bennett, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Karen R. Bentley, associate in applied science, major in general business, general business concentration; **Michael K. Blohm, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Jennifer Mundy Bratcher, diploma in applied science, major in practical nursing; Frederick A. Brown, Jr., associate in applied science, major in nursing; Nathan Brown, associate in applied science, major in criminal justice; Carolyn Dionne Bryant, associate in applied science, major in human services; Jalissa Burnside, diploma in applied science, major in practical nursing; Flora Jean Burton, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Porsha Lakale Burton, certificate in patient care technology; Jessica Lauren Butler, associate in applied science, major in radiologic technology; *Ricardo Lamar Calhoun, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Jessica Dawn Calliham, associate in applied science, major in nursing; *Charles William Camp, associate in applied science, major in cardiovascular technology; Shantelle Tondra Carter, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; *Trakius Christian, certificate in massage therapy; *Jessica Dawn Cobb, diploma in applied science, major in medical assisting; Renee Ann Coleman, diploma in applied science, major in practical nursing; Brooke Cooley, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Bryte Reynolds Corbett, diploma in applied science, major in surgical technology; Charlotte Claire Cox, associate in science; Bryan Dean Patrick Crocker, diploma in applied science, major in practical nursing; Kristen Cuppia, associate in applied science, major in nursing; Teresa Plashette Davis, associate in applied science, major in administrative office technology, accounting concentration; Glenda S. Dendy, associate in applied science, major in radiologic technology; Teresa Lynn Din, associate in applied science, major in nursing; Emily E. Dorn, diploma in applied science, major in medical assisting; Erin Eakin, certificate in health science transfer, dental hygiene; *Martin Fortson, associate in applied science, major in general business, general business concentration; **Adriana S. Free, associate in arts; **Angela Cannon Gambrell, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration.

Also, Jennifer S. Gillion, diploma in applied science, major in surgical technology; **Jacob Charles Goforth, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Melinda Grayson, certificate in patient care technology; **Heather Hancock, associate in applied science, major in respiratory care; Esther Y. Haston, associate in applied science, major in human services; LaDesheila LaTarus Hentz, diploma in applied science, major in surgical technology; April Renee Herlong, diploma in applied science, major in practical nursing; Mary P. Hill, certificate in patient care technology; *Paul Edward Horne, III, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Amanda L. Horton, diploma in applied science, major in surgical technology; *James H. Igleheart, III, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; **Jemario D. Jones, diploma in applied science, major in welding; Shakeji LaBrea Jones, certificate in patient care technology; ***William D. King, associate in applied science, major in industrial electronics technology/major in mechatronics technology; *Joel H. Kingsland, associate in science; Rhenatta Sheriffe Lake, associate in applied science, major in nursing; Krystal D. Land, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Melissa Laughlin Leroy, associate in applied science, major in administrative office technology; medical concentration; Leslie Latricia Lockhart, diploma in applied science, major in practical nursing; Kevin D. Martin, associate in applied science, major in electronic engineering technology; Quentin Leon Martin, associate in applied science, major in funeral service; Alesia Mason, certificate in massage therapy; Erica Mason, associate in applied science, major in respiratory care; **Tabitha McAllister, associate in applied science, major in radiologic technology; Parlimentarian L. McKee, diploma in applied science, major in surgical technology; Ashley D. McKittrick, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; Brittany McWhorter, associate in applied science, major in respiratory care; Kyesha Sheneka Middleton, associate in applied science, major in computer technology, Internet concentration; *Brandon H. Moore, associate in applied science, major in general business, business management concentration; Derek Keith Moore, associate in arts; Marilyn Ashley Newbold, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Tonya G. Norman, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Jazzmyn Cierra O’Neal, associate in arts; Monika M. Patel, associate in applied science, major in nursing; *Briana Ray, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology concentration; *Arian L. Reed, certificate in massage therapy; Justin Corey Reed, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Markeisha Cuerahakus Reid, diploma in applied science, major in surgical technology; Vershell Jones Reynolds, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology concentration; April Rollinson, associate in applied science, major in early care and education; **Linda J. Rucker, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Charles William Rush, III, associate in applied science, major in engineering graphics technology; Tovia Hamilton Saxon, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Robin L. Singletary, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Javoris Smiley, associate in applied science, major in criminal justice; Jeremy L. Stallings, associate in applied science, major in criminal justice; *Eric L. Stevens, associate in applied science, major in building construction technology; Steven Sykes, certificate in digital rendering and gaming development; Patia L. Thomas, associate in applied science, major in radiologic technology; Inezska LaQuay Todd, associate in applied science, major in criminal justice; Dorothy Verdeflor, certificate in patient care technology; Betsy Wallace, associate in applied science, major in nursing; Leilani Sioux Wallen, associate in science; Julie P. Westmoreland, diploma in applied science, major in practical nursing; Brent Austin Wham, associate in applied science, major in mechanical engineering technology; Zandra Wideman, diploma in applied science, major in medical assisting; **Jorica Joshun Williams, certificate in massage therapy; *Alison J. Willingham, associate in applied science, major in radiologic technology; Michael F. Willis, associate in applied science, major in general business, business management concentration; Dominique Nile Wooders, associate in arts; Chelsa Martin Wright, diploma in applied science, major in medical assisting; John Graham Wright, associate in applied science, major in cardiovascular technology; Kanavis Wright, certificate in mechanical engineering transfer; and Rhonda Nikia Wright, diploma in applied science, major in medical assisting.

HODGES – Felicia Yvette Rayford, diploma in applied science, major in pharmacy technology; **Christy Michelle Seawright, associate in applied science, major in computer technology, information concentration; Lauren Szortyka, associate in applied science, major in cardiovascular technology; *Michele Voelker, associate in applied science, major in criminal justice; and *Emily Nicole Walden, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration.

HONEA PATH - *Mary Hunt, associate in applied science, major in early care and education.

NINETY SIX – Tasheema Adams, diploma in applied science, major in medical assisting; ***Diane M. Carter, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; *Kristen Taylor Culbreath, associate in applied science, major in general technology, commercial art concentration; William J. Harter, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Michael Hobie Leopard, diploma in applied science, major in welding; Dana Newton, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; Teresa Price, diploma in applied science, major in medical assisting; Anthony Kevin Richards, associate in applied science, major in nursing; Franette E. Southerland, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology concentration; and S. Tierra Whitaker, associate in applied science, major in administrative office technology.

TROY - **Pipatpong Daorueng, associate in applied science, major in electronic engineering technology.

WARE SHOALS – Tara Mosha Cunningham, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Shannon Whetstine Grismer, associate in applied science, major in cardiovascular technology; *Patti F. Hamby, associate in applied science, major in machine tool technology; and ***Joseph Weston Smith, associate in applied science, major in horticulture technology.

LAURENS COUNTY
CLINTON – Justin M. Freeman, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Jemin Gandhi, certificate in mechanical engineering transfer; Jessy Cole Holden, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Christina Marie Holloman, associate in applied science, major in respiratory care; *Floetta B. Irby, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; Cynthia Dawn Kuykendall, associate in applied science, major in nursing; Chavis J. Miller, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; Carissa Alexander Morris, associate in applied science, major in nursing; ***Charles James Overstreet, certificate in journeyman welding; *Christopher Jamal Rhodes, diploma in applied science, major in welding; *Chiquita A. Ruth, certificate in massage therapy; William Kyle Senn, certificate in journeyman welding; **Dani Sherfield, diploma in applied science, major in surgical technology; Sirbrenna Lavon Simmons, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Antysha C. Simpson, certificate in patient care technology; **Maranda Thacker, associate in applied science, major in cardiovascular technology; *James Richard Wellman, Jr., associate in applied science, major in computer technology, Internet concentration; and Tevan Javaris Williams, associate in applied science, major in mechatronics technology .

CROSS HILL – **James R. Best, associate in applied science, major in industrial electronics technology/major in mechatronics technology; Tomekie Sheria Burton-Lindsay, associate in applied science, major in early care and education; *Gail Elaine Williams, associate in applied science, major in industrial electronics technology; and Gail Elaine Williams, associate in applied science, major in mechatronics technology.

FOUNTAIN INN - *Angela Mote Neal, certificate in massage therapy.

GRAY COURT – **Isabel M. Cook, diploma in applied science, major in medical assisting; and Douglas Lawson, certificate in automotive fundamentals.

JOANNA – Daniel Richard Benson, associate in applied science, major in horticulture technology; Keith Case, associate in applied science, major in heating, ventilation and air conditioning technology; ***Matthew Frye, certificate in journeyman welding; and Charles Alexander Woodard, diploma in applied science, major in welding.

LAURENS – ***Jacob Andrew Allen, certificate in journeyman welding; Kayla Chantal Bates Allen, associate in arts; Mary Virginia Bennett, associate in applied science, major in general business, general business concentration; *Christopher Lloyd Cranford, associate in applied science, major in industrial electronics technology/major in mechatronics technology; Catherine Elizabeth Durbin, associate in applied science, major in nursing; **Tiffany R. Edwards, associate in applied science, major in funeral service; Timothy Kyle Flowers, associate in applied science, major in general business, business management concentration; Patricia Hunter Fowler, diploma in applied science, major in practical nursing; Tracy E. Harvey, associate in applied science, major in respiratory care; Jennifer Lynn Hughes, associate in applied science, major in general business, general business concentration; *Robert Keith Hughes, associate in applied science, major in general business, general business concentration; Jennifer A. Madden, diploma in applied science, major in medical assisting; Felicia Shunteair Woodruff McCanty, associate in applied science, major in human services; ***Charles M. Melton, diploma in applied science, major in welding; *Robert James Richardson, diploma in applied science, major in welding; Takemia L. Thompson, diploma I applied science, major in medical assisting; Sonya Lea Tschappat, associate in applied science, major in nursing; *Kevin Alexander Wheeler, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Cynthia N. Williams, associate in applied science, major in respiratory care; Bruce B. Wilson, diploma in applied science, major in surgical technology; and Kera M. Yarborough, diploma in applied science, major in practical nursing.

MOUNTVILLE – *James Nelson Garrett, diploma in applied science, major in welding.

WARE SHOALS – Alison Brown, diploma in applied science, major in pharmacy technology; and **Vetta Elaine Webb, certificate in patient care technology.

WATERLOO – Candace Michele Bouknight, associate in arts; Dora Amelia Beaman Cooley, certificate in patient care technology; *Kimberly Dawn Dickerson, associate in applied science, major in nursing; Shannon Michelle Falin, diploma in applied science, major in practical nursing; **Samuel Martin Meakim, III, associate in applied science, major in general technology, welding concentration; Tracy A. Miller, diploma in applied science, major in medical assisting; Jason K. Pearson, associate in applied science, major in machine tool technology; *Robyn Radke, associate in applied science, major in human services; Sue H. Reeves, associate in applied science, major in nursing; and **William R. Smith, associate in applied science, major in industrial electronics technology/major in mechatronics technology.

WHITMIRE - **Michael E. Gibson, associate in applied science, major in industrial electronics technology/major in mechatronics technology.

LEXINGTON COUNTY
GILBERT – Rodney A. Taylor, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

LEESVILLE – Kelli Johnston, associate in applied science, major in respiratory care; and Brian Vincent Smith, Jr., associate in applied science, major in cardiovascular technology.

LEXINGTON – Kimberly Robertson, diploma in applied science, major in practical nursing.

WEST COLUMBIA – April Johnson, associate in applied science, major in criminal justice.

McCORMICK COUNTY
McCORMICK – Jasmine Shauntell Brown, diploma in applied science, major in medical assisting; Minnie H. Danforth, diploma in applied science, major in medical assisting; *Lindsay Daniels, associate in applied science, major in radiologic technology; Katina B. Dansby, diploma in applied science, major in pharmacy technology; Erika S. Dorn, diploma in applied science, major in practical nursing; **Jennifer Lynn Feloni, diploma in applied science, major in surgical technology; ***L. Mark Mathys, associate in applied science, major in general technology, gunsmithing concentration; Wanda K. Morton, diploma in applied science, major in surgical technology; *David Rico Walker, diploma in applied science, major in welding.

MT. CARMEL – Sherri L. Brown, diploma in applied science, major in surgical technology; and Jessie Mae Moss, diploma in applied science, major in surgical technology.

PLUM BRANCH – **Jon Paul Faulkner, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration.

NEWBERRY COUNTY
CHAPIN - **Genene Patrice Bowers, associate in applied science, major in radiologic technology.

CHAPPELLS – *Michael E. Chambers, associate in applied science, major in mechatronics technology.

LITTLE MOUNTAIN - **Juel Smith Wessinger, associate in applied science, major in radiologic technology.

NEWBERRY – *Jewel F. Bates, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; *Logan Lee Beard, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Jordan Lee Cannady, certificate in patient care technology; Wanda S. Cassady, diploma in applied science, major in practical nursing; Heather Marie Cheek, associate in applied science, major in criminal justice; Carrie Lindsey Eargle, certificate in patient care technology; Kory Fulmer, associate in arts; Thomas E. Gary, Jr., certificate in patient care technology; Brandon Chad Graham, diploma in applied science, major in welding; Kerri Graham, associate in applied science, major in radiologic technology; Courtney Taylor Hawkins, associate in applied science, major in criminal justice; *Terri Annette Hill, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Lisa M. Hinson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration; Natasha Yvette Kinard, diploma in applied science, major in medical assisting; **Byron O. Knight, associate in applied science, major in computer technology, programming concentration; Nina Lindler, associate in applied science, major in respiratory care; Brittany S. Lindsey, associate in arts; *Connie B. Moss, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Denise F. Reid, diploma in applied science, major in surgical technology; Alexis M. Renwick, diploma in applied science, major in practical nursing; Shenita Boyd Richburg, diploma in applied science, major in practical nursing; *Toria N. Suber, associate in applied science, major in criminal justice; Barbara Jean Williams, associate in applied science, major in computer technology, network concentration; and *Drew Michael Zuber, associate in applied science, major in general business, general business concentration.

PROSPERITY – *Angela Day, associate in science; Tammy Rikard Gallman, diploma in applied science, major in practical nursing; *Helen S. Martin, certificate in massage therapy; *Michael Wayne Odum, diploma in applied science, major in welding; and *Jill Thurman, certificate in patient care technology.

SILVERSTREET – *Christopher James Allen-Gadson, associate in applied science, major in mechatronics technology; Jessica Dyal Anderson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; and Janet Farmer Davenport, diploma in applied science, major in practical nursing.

WHITMIRE – John Jason Bullard, associate in applied science, major in funeral service; *Albert G. Caudill, associate in applied science, major in building construction technology; Dennis T. Hardy, diploma in applied science major in welding; *Mahala Marie Henderson, associate in applied science, major in administrative office technology, medical coding/billing concentration; *Vicky Hendrix Millwood, diploma in applied science, major in medical assisting; and Stacey Camille Rice, associate in applied science, major in respiratory care.

OCONEE COUNTY
SENECA - **Amy Lynn Evering, associate in applied science, major in cardiovascular technology.

PICKENS COUNTY
CENTRAL – Craig Steven Clardy, associate in applied science, major in funeral service.

RICHLAND COUNTY
COLUMBIA – Richard Alexander Outing, associate in applied science, major in administrative office technology, medical concentration.

HOPKINS – Desie H. Charley, associate in applied science, major in funeral service.

SALUDA COUNTY
JOHNSTON – Deborah K. Hipps, associate in applied science, major in cardiovascular technology.

LEESVILLE – ***Kayla Brittany Hall, associate in applied science, major in radiologic technology; and Logan M. Shealy, associate in applied science, major in nursing.

SALUDA – Annelle B. Bosket, associate in applied science, major in general technology, pharmacy technology concentration; Kathy M. Duffie, associate in applied science, major in general business, accounting concentration; Dixie Corrine Forrest-Yarborough, associate in applied science, major in nursing; Debbie Gilbert, associate in applied science, major in nursing; Thomas Griffin, Jr., associate in applied science, major in industrial electronics technology/major in mechatronics technology; Amanda Fulmer Massey, diploma in applied science, major in practical nursing; Jacob W. Price, associate in arts; *Jeremy Lovic Timmerman Quattlebaum, associate in applied science, major in electronic engineering technology; **Devin Alexander Robertson, certificate in journeyman welding; Jewel Carlene Stevens, diploma in applied science, major in practical nursing; and *Whitney Marie Upchurch, associate in arts.

SPARTANBURG COUNTY
LYMAN – Tashia Renee Wallace, associate in applied science, major in funeral service.

MOORE – Lanedra Denese Brown, associate in applied science, major in respiratory care.

SPARTANBURG – Deborah Bauer, associate in applied science, major in cardiovascular technology; Claudine N. Casey, associate in applied science, major in funeral service; and Larry G. Skipper, Jr., associate in applied science, major in funeral service.

SUMTER COUNTY
SUMTER – Frederick E. Brogdon, III, associate in applied science, major in funeral service.

OUT OF STATE
CHARLOTTE, N.C. - **Jamie M. Cline-Bowman, associate in applied science, major in funeral service.

CRAWFORDVILLE, Ga. – Amanda Hope Echols, associate in applied science, major in nursing.

HEPZIBAH, Ga. – Tara L. Madison, diploma in applied science, major in practical nursing.

MOORESBORO, N.C. – Mark Elverise Lattimore, certificate in funeral service education.

WASHINGTON, Ga. – Ashton Hardin Hardy, diploma in applied science, major in practical nursing.

***Summa Cum Laude-4.0 **Magna Cum Laude-3.75-3.99 *Cum Laude-3.5-3.74

« View all news